Nebankovní společnosti bývají častou volbou při řešení náhlých finančních potíží. V někom už jen slovo „banka“ vyvolává obavy, zatímco nebankovní instituce se snaží budovat si přátelský obraz. Pro jiného zase může být nebankovní půjčka rychlejším a administrativně jednodušším řešením. Je ale nebankovní půjčka vždy správnou volbou?
Situace už není tak „divoká“ jako dříve
Vzhledem k nepříliš pozitivním zkušenostem mnoha klientů nebankovních institucí poskytujících spotřebitelské úvěry toto odvětví prošlo v posledních letech poměrně výrazným zpřísněním regulace. Podobně jako banky i nebankovní poskytovatelé spotřebních úvěrů dnes musí mít platnou licenci od České národní banky.
Než si úvěr vezmete, určitě byste měli ověřit, zda společnost skutečně tuto licenci má.
Nebankovní instituce již několik let podobně jako banky musí ověřovat bonitu klientů či umožnit dle zákonných podmínek předčasné splátky úvěru. O všech těchto věcech by vás společnost poskytující úvěr měla informovat při podpisu úvěrové smlouvy.
Pozor si dejte na výši úroků a poplatků
Co byste měli u nebankovních půjček pečlivě sledovat? Kromě úrokové sazby si zkontrolujte RPSN, která zohledňuje také poplatky vztahující se k úvěru. Může se ale stát, že nebankovní instituce bude lákat na nulovou RPSN v případě včasného splacení krátkodobého úvěru.
V takovém případě byste měli zbystřit a prostudovat si podmínky popisující situaci, kdy půjčka včas splacena není. Nebankovní instituce totiž nezřídka účtují vysoké poplatky a penále za porušení sjednaných podmínek a úvěr se tak může rázem výrazně prodražit i při krátké prodlevě.