Bude Česku vzorem Británie? Obří rozvolnění, sázka na vlastní úsudek i obavy z hromadných infekcí

ilustrační foto (AdobeStock)

ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Již od příštího týdne by ve Velké Británii měl začít platit experiment, který doprovází nejmasivnější rozvolnění od vzniku epidemie a zároveň zcela nová pravidla. Premiér Boris Johnson oznámí přesné podmínky, řada vědců však už nyní varuje před následky takového promořování.

Britové se budou moci spolehnout na vlastní úsudek. Jejich premiér Boris Johnson nastínil chystané masivní rozvolňování od příštího týdne. Zrušena budou prakticky veškerá vládní nařízení: od povinných roušek přes povinné rozestupy až po kapacitní či provozní omezení podniků nebo akcí. Jak informuje britský deník Independent, občané mají být pouze vyzýváni, aby nosili roušky v přeplněných uzavřených prostorách, přičemž podobná ostražitost se očekává i v souvislosti s návratem na pracoviště.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„Opatrnost je naprosto nezbytná a všichni musíme převzít odpovědnost, abychom nezrušili náš dosavadní úspěch a zajistili, že budeme i nadále chránit naši Národní zdravotní službu,“ uvedl Johnson.

Komentáře vlády směřující zejména ke zrušení povinnosti nosit roušky však vyvolaly znepokojení skupin zastupujících osob zranitelných vůči covidu – s oslabeným imunitním systémem, onkologické pacienty apod. – které varovaly, že plošné upuštění obyvatel od roušek by mohlo znamenat, že tyto skupiny budou muset být fakticky izolovány ve svých domovech.

Podle odborníků je také potřeba přehodnotit apel na masivní návrat lidí z home office do kanceláří, což je podle deníku důležitý aspekt toho, jak udržet epidemii pod kontrolou. „Lidé by se měli snažit o opatrný návrat do kanceláře i poté, co počet případů začne klesat,“ myslí si Susan Hopkins, ředitelka pro covidové případy vládní agentury Public Health England.

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid již v předchozích dnech varoval, že epidemie v zemi může růst i bez rozvolnění co do počtu každodenních přírůstků a může se dostat až na rekordní hranici 100 000 lidí denně (momentálně zhruba 30 tisíc). I přesto je podle premiéra Johnsenna v zemi téměř 87 % dospělých, kteří se nechali očkovat alespoň jednou, a necelých 66 % dvakrát, což výrazně omezí míru závažných případů a úmrtí.

Odborníci jsou proti: úplné rozvolňování je neetické

Plánované rozvolnění vadí odborníkům. „Domníváme se, že toto rozhodnutí je nebezpečné a předčasné,“ píší ve své studii, která prokazuje, že koncept promoření není v tuto chvíli správný.

„Ukončení pandemie prostřednictvím populační imunity vyžaduje, aby byl dostatečný počet obyvatel imunní – aby se zabránilo exponenciálnímu růstu SARS-CoV-2. Populační imunity pravděpodobně nebude dosaženo bez mnohem vyšší úrovně proočkovanosti, než jakou lze rozumně očekávat do 19. července 2021,“ doplňují vědci v odborném časopisu Lancet.

Upozorňují, že po sečtení očkovaných občanů i těch s pocovidovu imunitou stále zbývá více než 17 milionů osob bez jakékoliv ochrany.

Obávají se, že tohle by mohlo situaci zhoršit. „Předběžné modelové údaje naznačují, že vládní strategie poskytuje živnou půdu pro vznik variant odolných vůči očkování. Tím by byli ohroženi všichni, včetně těch, kteří již byli očkováni,“ uvádí ve své práci vědecká společnost.

Vojtěch: Cestou Británie jít nechci, počkáme na podzim

Jak se v rámci britského přístupu ke covidu bude chovat Česká republika? Zatím zdrženlivě. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prohlásil, že chce veškerá opatření držet v rozsahu, v jakém jsou dnes. Chce počkat na proočkování občanů a také na to, jak budou nejrůznější varianty reagovat během podzimu.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Nechce prý opakovat chyby, které zapříčinil na konci minulého léta, kdy po značném tlaku premiéra Andreje Babiše rozhodl o zrušení původního návratu roušek. Později to označil za pochybení. Rozhodnutí ve Velké Británii bere proto jako politické. Odkázal se na kritický názor tamních epidemiologů a virologů.

„Očkování nabízí perspektivu rychlého dosažení stejného cíle, tj. populační imunity, aniž by tato rizika vznikla, považujeme jakoukoli strategii, která toleruje vysokou míru infekce, za neetickou a nelogickou. Vláda Spojeného království musí přehodnotit svou současnou strategii a přijmout naléhavá opatření na ochranu veřejnosti, včetně dětí. Jsme přesvědčeni, že se vláda pouští do nebezpečného a neetického experimentu, a vyzýváme ji, aby pozastavila plány na opuštění zmírnění 19. července 2021,“ volají experti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com