V ČSSD zavládlo nadšení, když post ministra kultury přijal Lubomír Zaorálek. Silná politická osobnost, která stabilizuje situaci, zní unisono z jejího tábora. Ve skutečnosti jde o kompromis, jelikož prezident Zeman měl jiného favorita – poslance Birkeho, napojeného na PPF.
[ctete postid=“266357″ title=“Nesoudnost a lži poslance ANO Ferance. Věrně hájí svého šéfa, přestože ho zbavil vlivu“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Feranec-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Poslanec a bývalý manažer Agrofertu Milan Feranec reagoval na nejčastější výtky vůči “ permalink=“https://www.forum24.cz/nesoudnost-a-lzi-poslance-ano-ferance-verne-haji-sveho-sefa-prestoze-ho-zbavil-vlivu/“]266357[/ctete]
Z pohledu sociální demokracie a jejího předsedy Jana Hamáčka je volba Lubomíra Zaorálka ideální řešení. Rázem zapomněli, že prezident kvůli uspokojení svého ega neváhá ohýbat Ústavu, premiér Babiš porušuje koaliční smlouvu, a že se v tomto sporu opakovanými ústupky znemožnili. Ukolébávají se představou, že bývalý ministr zahraničí bude vhodnou posilou pro oponenturu Andreje Babiše.
Velké zvíře Zaorálek
Jenže to jsou jen zástupné fráze, jelikož nový člen vedení ČSSD Michal Šmarda už přesvědčil, že by v tomto směru nijak nezaostával. Právě kvůli jeho kritice ho nakonec vetoval i Babiš, a Hamáček jeho podraz bez mrknutí oka překousl. Šéf ČSSD vsadil na to, že prezident Zeman nebude blokovat politického matadora, se kterým má sice složité vztahy, ale je pro něj vypočitatelnější než Šmarda.
Bývalý ministr zahraničí začal úřadovat. Navenek předvádí energii, že konečně rozhýbe stojaté vody destabilizovaného rezortu, ačkoli se kultuře nikdy nevěnoval. Podobně jsou na tom Staněk i Šmarda, který byl kvůli tomu jako jediný pranýřován prezidentem republiky. Pokud tedy pomineme Zaorálkovo angažmá v komunistické Československé televizi v Ostravě před rokem 1989, kde se „zapsal“ jako dramaturg normalizačního seriálu Velké sedlo.
Na tuto dobu vzpomíná Vítězslav Jandák, který si v seriálu o „zocelených“ vodohospodářích také zahrál. V nedávném rozhovoru pro Blesk Zaorálka označil za „velké zvíře“, jehož se tehdy všichni obávali. „Asi tam nedělal nic špatně, protože se tam pracovalo dobře, možná i lépe než v Praze,“ míní Jandák. Je přesvědčený, že bude lepším ministrem kultury než zahraničí.
Zaorálka označil jako „dobrou volbu“ i další člen Zemanovy suity Antonín Staněk. Věří, že „bude reprezentovat tu zodpovědnější část ČSSD“. Těžko říci, co tím myslel, jelikož sám se s Hamáčkem rozkmotřil, a spolu s Foldynou byl ochoten podpořit vládu bez ČSSD. Každopádně i tyto reference přispěly k tomu, že nový ministr kultury na Hradě tentokrát prošel bez problémů.
Zároveň jsou tak ovšem relativizována Zaorálkova prohlášení, že prověří některá Staňkova rozhodnutí. A nejde jen o výběrová řízení po kontroverzních personálních změnách.
Zemanův památkový paradox
Nejkurióznější je Zaorálkovo přiznání, že prezident Zeman na něj nejvíce naléhal, aby se věnoval „zanedbaným“ kulturním památkám.
„Kulturní památky, pane ministře, netleskají. Kulturní památky mlčí a chátrají. Je to naše ostuda, ale tak se alespoň snažme zachránit to, co postavili jiní,“ kladl prezident Zaorálkovi na srdce při jeho jmenování.
Těžko říci, jestli to myslel vážně, nebo jen jako bizarní ironii. Jedním z nejkontroverznějších rozhodnutí bývalého ministra kultury Staňka totiž bylo zrušení památkové ochrany Hadích lázní v Teplicích, poslední den v jeho funkci. Vyšel tak vstříc desetileté neúspěšné snaze významného sponzora Zemanovy kampaně, developera Jaroslava Třešňáka, který do zvolení současné hlavy státu investoval 3,5 milionu korun.
Zemanův „osvícený odborník“ Staněk tak rozhodl od stolu navzdory všem stanoviskům památkové a státní správy, včetně rozhodnutí Ministerstva kultury ze dne 8. července. Tím umožnil cestu k případné demolici objektu. Nezbývá než se ptát, jak to prezident myslel a kolik podobných sponzorů napojených na Hrad čeká na svoji příležitost.
Samotní sociální demokraté šířili ve sněmovních kuloárech informace, že prezident chce udržet Staňka ve funkci hlavně z toho důvodu, jelikož vycházel vstříc podnikatelské lobby Zemanova klíčového poradce Martina Nejedlého. Podle těchto zdrojů se šedá eminence Hradu dokonce osobně účastnila vyjednávání o Staňkově nástupci.
Jak se v takové situaci zachová Lubomír Zaorálek, který dnes prohlašuje, že se na rozhodnutí o Hadích lázních osobně podívá? Touto kauzou, zavánějící korupcí, se už zabývají orgány činné v trestním řízení. Nebylo by divu, kdyby nový ministr nakonec přibrzdil a počkal si na výsledky vyšetřování.
Favoritem Hradu Birke
V této souvislosti by nemělo zapadnout, že hlavním favoritem Hradu na post ministra kultury byl někdo jiný. „Prezident Miloš Zeman naznačil, že by mu jako vhodný kandidát na tento post vycházel Jan Birke,“ uvedl pro Seznam (20. 8. 2019) důvěryhodný zdroj, který byl s jednáními vrcholných politiků obeznámen.
Poslanec a starosta Náchoda Birke patří k přívržencům prezidenta Zemana a v jeho prospěch v tomto směru hrálo i jeho dlouhodobé napojení na PPF. Birke sám přiznává, že spoustu věcí, které se naučil u Kellnera, uplatňuje v politice. V lednu 2010 přijal nabídku PPF a v manažerské pozici otvíral dveře na čínském trhu jejímu dnes úspěšnému bankovnímu produktu Home Credit.
[ctete postid=“265881″ title=“Hamáček si v kauze rozvědky myje ruce. Distancoval se od Chovance“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Hamáček-Chovanec-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr vnitra Jan Hamáček nepůsobí otevřením kauzy civilní rozvědky příliš “ permalink=“https://www.forum24.cz/hamacek-si-v-kauze-rozvedky-myje-ruce-distancoval-se-od-chovance/“]265881[/ctete]
Jak v dubnu 2013 uvedl pro server Krajské listy, za zájmy PPF lobboval v Číně i po odchodu z Kellnerovy společnosti z pozice prezidenta Česko-čínské komory. „Když má PPF nějaký problém a je v mých silách jí pomoci, tak jí pomůžu,“ řekl Birke a uvedl příklad společné cesty se Zaorálkem do Číny. „Při této příležitosti odjedu na jeden den i do Pekingu, abych promluvil s některými lidmi ve prospěch PPF.“
Tyto úzké neformální vztahy udržuje Birke dodnes. Pokud by byl jmenován ministrem, měla by Kellnerova PPF přímé zastoupení ve vládě, což by jistě Zemanovi kvůli úzkým vzájemným vazbám konvenovalo. Neprošel však kvůli tomu, že nemá silnou podporu v ČSSD.
Zaorálek náhradním řešením
Zeman tak musí vzít zavděk náhradním řešením Zaorálkem, který byl svého času na indexu jako jeden ze „zrádců“ při prezidentské volbě v roce 2003. Na druhou stranu jako ministr zahraničí rovněž prokazoval výraznou pročínskou linii. To se projevilo jeho autorstvím ostudně servilního Společného prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ČR z října 2016, které podepsali Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka, Jan Hamáček a Milan Štěch.
Tento lokajský text vznikl na protest proti setkání tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou. Takovou „chybu“ Zaorálek určitě neudělá. Jestli ale napraví Staňkovy rozporuplné zásahy, to je ve hvězdách.