Půl miliardy u premiéra. Tolik na Babišovi bude muset vymáhat stát

Eric Drooker

Agrofert už způsobil přímou škodu půl miliardy korun. Tolik po něm bude jednou muset stát vymáhat. Babišův dluh státu pozorovatelé a analytici zpřesňují v souvislosti se zprávou Evropské komise shrnující výsledek auditu o střetu zájmů českého premiéra a podnikatele.

„Ty dotace se vracet budou, je to kolem půl miliardy. Tu škodu způsobil České republice premiér sám svým jednáním,“ potvrdil České televizi analytik David Ondráčka z Transparecy International.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek pak Babišovu rýsující se dlužnou částku z hlediska její skladby upřesnil následovně: „280 milionů proplacených Evropskou unií plus 200 milionů zaplacených ze státního rozpočtu, to bude muset stát vymáhat po Agrofertu,“ vyčíslil Kalousek. „K tomu by měl přidat 100 % penále. Žádné další dotace, investiční pobídky, ani veřejné zakázky. To se banky, financující Agrofert, zapotí s úvěrovým rizikem, dodal.

 Twitter Miroslava Kalouska

O vracení peněz už opatrně mluví i Babišova ministryně financí Alena Schillerová. „Pokud by se v případě dotací pro Agrofert a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) prokázalo porušení pravidel, finanční správa by musela zahájit příslušné daňové řízení,“ připustila. „Máme nástroje, jak tu částku vymoci zpátky. Vždy se toho práva domůžeme,“ řekla ministryně serveru Seznam Zprávy. „Pokud by bylo i zjištěno porušení rozpočtové kázně, tak my tady máme příslušné orgány, orgány finanční správy. A ty by musely konat a prostě zahájit příslušné daňové řízení,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]