Půlnoční mši omezil koronavirus. Duka poděkoval lidem v první linii

Kardinál Dominik Duka, ilustrační foto (ČT)

Kardinál Dominik Duka, ilustrační foto | FOTO: ČT

Všem, kteří bojují v první linii, poděkoval pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka na úvod vánoční půlnoční mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Ta se letos uskutečnila za přísných protiepidemických opatření, mše se mohlo zúčastnit pouze 300 lidí v rouškách.

Zájemci, kteří se půlnoční mše chtěli zúčastnit, si mohli už dva dny dopředu bezplatně vyzvednou lístky na recepci pražského arcibiskupství. Správa Pražského hradu udělala v případě vánoční mše výjimku, protože Hrad je kvůli pandemii koronaviru uzavřen. Všichni přítomní však museli projít bezpečnostními rámy.

Ilustrační foto (Vánoce v Miletíně) (Kuba Černý)

Program půlnoční mše zahájil vánočním preludiem varhaník Josef Popelka, následně zazněl Marsch Georga Friedricha Händela a koleda Nesem vám noviny. Kardinál Dominik Duka pak ve své řeči poděkoval lidem, kteří v první linii pomáhají v boji s pandemií koronaviru.

„Chceme myslet především na ty, kterým vděčíme za to, že i v této kritické době se můžeme opřít o pomoc lékařů, zdravotnického personálu, bezpečnostních složek, ale všech těch, kteří nám pomáhají nést tíži doby,“ pronesl v úvodu půlnoční mše pražský arcibiskup.

Půlnoční mše byla spojena s tradiční Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby v podání Smíšeného pěveckého sboru Janáček z Jablonce nad Nisou, Pěveckého sboru RadHost Praha a Pražského katedrálního sboru a orchestru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]