Putin by měl po atentátu v Berlíně vydat Snowdena

Archiv F24

Vlastizrádce Edward Snowden | FOTO: Archiv F24

Na konci roku 2015 uvedl ředitel civilní rozvědky Spojených států John Brennan, že kvůli velkému množství úniků dat byly teroristům nepřímo poskytnuty utajované informace o moderních postupech práce tajných služeb. Tím byla jejich práce velmi ztížena. Nesporně tím narážel na zrádce amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který závažně porušil svou pracovní smlouvu, když materiály vynesl.

Podle „The New York Times“ studovali vůdci teroristické organizace Islámský stát právě materiály zveřejněné Snowdenem a na základě nich se snaží vyhnout odhalení svých struktur i svých plánů. Podle Brennana se tak Snowden stal jedním z hlavních viníků rozsáhlých teroristických útoků v listopadu 2015 v Paříži.

Některé spojenecké tajné služby navíc varují, že nestíhají sledovat rizikové skupiny příchozích migrantů a zároveň rizikové skupiny starousedlíků z „vyloučených“ oblastí včetně těch, kteří byli vycvičeni v syrských teroristických táborech (či přímo v boji), a podobně. Europol přitom varoval, že se mezi migranty pravděpodobně nachází také řada sebevražedných teroristů (hlásících se k nebezpečnému výkladu islámu).

Bývalý ředitel americké civilní rozvědky Robert James Woolsey, Jr. na televizní stanici CNN za viníka zmíněných útoků v Paříži dokonce přímo označil Snowdena.

Nyní jsme ve stejné situaci. Podle listu „Die Welt“ měla německá policie několik dní informace o tom, že se možná chystá útok na vánoční trh v Berlíně. Nedokázala však včas zasáhnout. K atentátu se již podle serveru „New York Post“ opět přihlásila teroristická organizace Islámský stát. I kdyby to však byl od ní pouze marketingový tah a viníkem by byl někdo jiný, Edward Snowden se provinil už jen tím, že tajné služby enormně zatížil nutným hledáním nových postupů, nutností vyšší ochrany identity svých stávajících agentů i náhlou potřebou být obecně ještě obezřetnější.

Tento zrádce utekl před spravedlností nejprve do Čínské lidové republiky a v současnosti se schovává někde v Ruské federaci s podporou ruské vlády. Je tedy vidět, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně svá slova, když rozpráví o tom, jak chce bojovat proti Islámskému státu. Ostatně, v Sýrii s těmito teroristy zrovna v posledních dnech prohrál boj o město Palmýra, protože soustředil své síly na bombardování civilistů v Aleppu společně se syrským diktátorem al‑Assadem (ze socialistické nacionalistické ší´itské strany).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner