Putin by rád získal Bayraktary. Má smůlu, řekl šéf továrny na jejich výrobu

O technologicky vyspělých dronech, jakými jsou například turecké Bayraktary, se může Rusům jenom zdát. (Aarmyinform, wikimedia, CC BY 4.0)

O technologicky vyspělých dronech, jakými jsou například turecké Bayraktary, se může Rusům jenom zdát. | FOTO: Aarmyinform, wikimedia, CC BY 4.0

Podle tureckých zdrojů na Ukrajině projevil na schůzce s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ruský diktátor Putin zájem o nějakou formu dohody s firmou Baykar, která vyrábí v boji proti okupační ruské armádě dostatečně prověřené bojové drony Bayraktar.

„Putin mi řekl, že chce spolupracovat s Baykarem. Navrhl založit továrnu v Rusku, jako to Baykar udělal ve Spojených arabských emirátech,“ řekl Erdogan novinářům.

(Týdeník FORUM)

Mluvčí společnosti Baykar však popřel, že by firma ve Spojených arabských emirátech založila jakoukoliv pobočku své továrny. Dmitrij Peskov pak odmítl Putinův výrok jakkoliv komentovat. Ovšem turecký nejmenovaný zdroj, jenž je s problematikou obeznámen, uvedl, že Baykar v Emirátech skutečně linku na výrobu dronů zakládá.

Haluk Bayraktar, generální ředitel společnosti Baykar, prohlásil, že do Ruska žádné drony prodávat nebude. „Mezi Tureckem a Ukrajinou existuje strategický vztah, zejména v oblasti letectví a vesmíru. Turecko podporuje Ukrajinu pomocí technologie ozbrojených dronů,“ uvedl ředitel firmy s tím, že do Ruska by nikdy žádnou výrobu nepřenesla a ani by Rusku své výrobky nedodávala. „Nikdy bychom nic takového neudělali,“ ohradil se Haluk Bayraktar.

Rusko si v dubnu Turecku na prodej Bayraktarů stěžovalo. Ale dodávky ukrajinské armádě zastavit nedokázalo. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov minulý měsíc prozradil, že od počátku ruské invaze na Ukrajinu obdržela z Turecka ukrajinská armáda celkem 50 ozbrojených dronů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]