Putin čelí kritice z vlastních řad kvůli ztrátě Chersonu. Dugin vyzývá k jeho nahrazení

Alexandr Dugin (ČTK)

Alexandr Dugin | FOTO: ČTK

Ruský ideolog Alexandr Dugin zareagoval na aktuální vývoj dění na Ukrajině. Za ruskou ztrátu Chersonu nese podle něj zodpovědnost panující ruský režim, a tudíž i Vladimir Putin a měl by za to nést následky. Ve svém vyjádření, které zveřejnil na svém účtu na Telegramu, vyzývá k jeho svržení, odstranění a nahrazení.

(Týdeník FORUM)

Stažení ruských vojsk u Chersonské oblasti, kde se strategicky nachází přístav, je jedním z doposud nejzásadnějších neúspěchů Moskvy. Kremelský filosof to srovnává s potenciální ztrátou ruských měst Kursku nebo Belgorodu u ukrajinských hranic. Jde podle něj o zradu a krok k armagedonu. Válka se podle Dugina musí stát celkově lidovou, jelikož Rusko nedisponuje dostatkem techniky.

Alexandr Dugin obviňuje z aktuálního ruského neúspěchu kremelské vedení, které by mělo přijmout následky. „Autokracie má i své odvrácené stránky. S úspěchem se pojí absolutní moc, za selhání nesete absolutní odpovědnost,“ píše ve svém příspěvku s tím, že Vladimir Putin nemá obviňovat velitele ruské armády generála Sergerje Surovkina. Ten je podle filosofa totiž zodpovědný za technickou část, ovšem není politikem.

PR už Putina nezachrání, je potřeba, aby nesl následky svých rozhodnutí. „Dali jsme Vůdci absolutní moc, aby nás všechny, národ, stát, lidi, občany, v kritický moment zachránil. A pokud nezachrání? Pak ho čeká osud Vládce deště,“ komentuje Putinovu zodpovědnost za aktuální stav na západním břehu Dněpru s odkazem na dílo Zlatá ratolest anglického antropologa Jamese Frazera.

Alexandr Dugin situaci přirovnává k osudu náčelníka kmene Dinků, do kterého rituálně vstupuje duch velkého Vládce deště. Dinkové, kočovní pastevci, byli závislí na pravidelných obdobích dešťů a věřili, že jim Vládce dokáže zajistit dostatek vody. V případě, že po delší dobu nezapršelo, byl náčelník zkrátka obětován a nahrazen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články