Putin chce celou Ukrajinu a získá ji, myslí si Schwarzenberg

Eric Drooker

Cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je podmanění celé Ukrajiny, které se mu nakonec podaří. Myslí si to Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí. V debatě, která proběhla v pondělí v Poslanecké sněmovně, Schwarzenberg také řekl, že dohody z Minsku, které měly dosáhnout zastavení bojů na východní Ukrajině, nezabrání Rusku, aby pokračovalo v dobývaní dalších území.

Bývalý šéf české diplomacie je přesvědčen, že Putinovým cílem určitě není jen získání části Ukrajiny. „Putin není blázen a není blbý. Nejde do tak velkého konfliktu, který tak negativně ovlivní ruský hospodářský vývoj a izoluje Rusko, kvůli dosti zastaralému průmyslu v Doněcku nebo kvůli několika ukrajinským vesnicím,“ vysvětluje Schwarzenberg. „Putinovi jde o celou Ukrajinu. Jde o to podmanit si celou tu zemi,“  je si jistý předseda TOP 09.

Dohody z Minsku, které měly zajistit mírové řešení konfliktu na Ukrajině a donutit ruskou armádu ke stažení, jsou podle Schwarzenberga pro Putina pouhým aktem, kterým naoko světu dokazuje, že Rusko se bojů na Ukrajině aktivně neúčastní. „Minsk byl jenom žádané razítko a potvrzení dalšího záboru ukrajinského území,“ řekl ve Sněmovně exministr zahraničí.

Další série schůzek bude následovat, ale k ničemu podstatnému pro mír na Ukrajině nepovede, myslí si Schwarzenberg. „Pak bude další jednání. Bude Minsk III, Minsk IV, Minsk V a Minsk VI. Konečně potom ta čára příměří bude stejná s polsko-ukrajinskou hranicí a pak bude aspoň na chvilku klid – ale jenom na chvilku. A Ukrajina bude vyřešena,“ je přesvědčen politik. Putinovým konečným cílem je totiž podle Schwarzenberga znovuzrození Ruska jako impéria, kterým bylo v době Sovětského svazu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner