Putin chtěl dobýt Ukrajinu za 10 dní. Armáda ale nevěděla jak, píší britští analytici

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Vojenští analytici z Royal United Services Institute for Defence and Security Studies (RUSI) se na základě zjištěných informací v závěrech svého výzkumu domnívají, že Rusko plánovalo dobytí Ukrajiny za pouhých 10 dní, ale celý plán nevyšel kvůli utajení a neschopnosti armády reagovat pružně na vzniklou situaci.

„Ruské jednotky se ukázaly na taktické úrovni nepřipravené na efektivní realizaci svého plánu. Navíc většina jednotek, které dostaly rozkaz k útoku nejdříve 24 hodin před invazí, o záměru zaútočit na Kyjev vůbec nevěděla. Rusům chyběla munice, palivo, jídlo a jasné pochopení toho, jak jejich akce zapadají do celkového plánu,“ píše se ve zprávě, pod níž jsou jako autoři RUSI zapojeni vojenští experti Jack Watling a Nick Reynolds, bývalý poradce ministra obrany Ukrajiny a spolupracovník RUSI Oleksandr Danyljuk a bývalý velitel vzdušných výsadkových sil Ukrajiny Mychailo Zabrodskyi.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Jak vyplývá ze zjištěných informací, Putin plánoval Ukrajinu dobýt do deseti dnů, poté celou zemi obsadit a nejpozději v srpnu anektovat. „Rusko doufalo, že rychlost útoku a dezinformační kampaň by mohly zajistit rychlé dobytí hlavního města Ukrajiny,“ domnívají se analytici, kteří poukazují zvláště na početní převahu okupační armády, která například u Kyjeva dosahovala poměru až dvanáct ku jedné.

„Ozbrojené síly Ruské federace z důvodu utajení operace sice získaly výhodu nenadálosti na operační úrovni, ale na taktické úrovni ukrajinská armáda lépe chápala, co má dělat, protože se na odražení ruské agrese připravovala osm let,“ konstatuje zpráva RUSI.

Zpráva rovněž poukazuje na přecenění ruské armády, a to pozorovateli z Ukrajiny i ze světa, ale hlavně samotným ruským velením. Taktická, bojová, ale i zásobovací způsobilost ruské armády se ukázala být s těmito očekáváními v příkrém rozporu.

Dalším problémem, na který autoři upozorňují, je neschopnost či neochota ruských jednotek reagovat na aktuální dění na frontě. „Rusové se vždy snaží splnit rozkaz, i když kvůli změně situace ztratil smysl,“ píší autoři, kteří zdůrazňují, že jako neúčinný se ukázal i ruský systém vedení bojových operací praporovými taktickými skupinami.

()

Zpráva RUSI také zdůrazňuje naprosté nepochopení ukrajinské mentality a psychologie armády. Po začátku invaze totiž Rusové posílali mnoha ukrajinským generálům a vysokým důstojníkům osobní zprávy, ve kterých je vyzývali, aby se vzdali, a ujistili je, že Rusko Ukrajině neublíží. Druhý den invaze navíc ruský prezident Vladimir Putin osobně oslovil ukrajinské velení a vyzval ke svržení úřadů v Kyjevě. Jenže Ukrajinci reagovali přesně opačně, než Putin očekával.

V závěru zprávy autoři zdůrazňují, že Ukrajina potřebuje stálou podporu ze strany svých spojenců. V takovém případě sice budou probíhat těžké boje, ale s podporou civilizovaných zemí světa může Ukrajina nad Ruskem zvítězit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články