
Setkání Vladimira Putina a Donalda Trumpa v roce 2017. FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / Kremlin.ru
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / Kremlin.ru

Nedávná zmínka amerického moderátora a Trumpova spojence Tuckera Carlsona o plánu Bidenovy administrativy na atentát na Vladimira Putina nezazněla náhodou, spekulují Ukrajinci. Má prý na ruského prezidenta, který se dlouhodobě a intenzivně obává o svůj život, vystupňovat tlak, a tak ho donutit k co nejrychlejšímu jednání a ke kompromisům.
Vyplývá to z názorového textu ukrajinského exposlance a bývalého poradce ministerstva vnitra, žurnalisty Vadyma Denysenka, zveřejněného na sociální síti Facebook. Ten následně převzal do své názorové rubriky rovněž ukrajinský zpravodajský portál Fokus. Denysenko se podle něj domnívá, že se Trump pomocí svého „zprostředkovatele“ Carlsona snaží o to, aby touto zprávou zvýšil Putinovu existenční nejistotu a zahnal ruského diktátora do kouta.
Putin tak prý nepřímo od Trumpa dostal „černou známku“, píše Denysenko s narážkou na slavný román Roberta Louise Stevensona Ostrov pokladů, ve kterém černá známka představovala varovný symbol bezprostředně hrozící smrti.
Vypuštění informace o údajném plánu amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena na odstranění Putina ukázalo prý hlavní trumf Američanů, tedy že v případě potřeby by mohli být ochotni jednat i s někým jiným – s Putinovým případným nástupcem.
„Není žádným tajemstvím, že až donedávna obě strany (demokrati a republikáni, pozn. red.) ve Spojených státech zastávaly pevný postoj, že jednání s Ruskem nepředpokládá změnu režimu,“ píše Denysenko. Již předcházející Trumpovo varování před možným kolapsem ruského vývozu ropy, pokud by snad Moskva odmítla jednání o míru na Ukrajině, bylo ale podle něj signálem, že by Washington v takovém případě toto stanovisko mohl přehodnotit.
„Nyní ústy Tuckera Carlsona (připomínám, že to byl právě on, kdo s Putinem dělal rozhovor) se ruskému vůdci dostává neurčitého vzkazu: Můžete být vyměněn. A právě toho se patologicky bojácný a velmi nerozhodný Putin bojí nade vše,“ domnívá se Denysenko s tím, že tlak na ruského prezidenta zvyšují rovněž problémy s odbytem ropy na čínském a indickém trhu po přijetí nových amerických sankcí. Trump podle něj nyní co nejvíce zvyšuje sázky na všech frontách a nutí Putina k rychlému jednání a formulování přijatelných podmínek míru.
Jakmile je obdrží, píše Denysenko, zaměří se Trumpova pozornost na Ukrajinu. Kyjev by na to podle něj měl být připraven. Přinejmenším tak, aby byl schopen vytyčit realistické nepřekročitelné červené linie, na nichž bude při jednání trvat. Místo v NATO to podle něj nebude. „ Trump začne jednání s tím, že Ukrajina do NATO nevstoupí,“ domnívá se exposlanec.