Putin hodil odpovědnost za covid na druhé, tak mu obliba klesla jen o procento

A ještě foto na památku s hodným Vladimirem Vladimirovičem  (Pixabay/Klimkin)

A ještě foto na památku s hodným Vladimirem Vladimirovičem | FOTO: Pixabay/Klimkin

Podle nezávislého průzkumu veřejného mínění, který byl zveřejněn v pátek, klesl v uplynulém měsíci souhlas Rusů se všemi vládními institucemi s výjimkou prezidenta Vladimira Putina, zatímco Kreml se distancoval od nepopulárních opatření regionálních úřadů v souvislosti s třetí vlnou smrtícího koronaviru.

Jak píše server Themoscowtimes, podle průzkumu agentury Levada Center zaznamenal Putinův rating pouze jedno procento pokles z květnových 67 procent na 66 procent v červnu. Míra nesouhlasu s ním zůstala na 32 procentech.

U guvernérů a starostů, z nichž čtvrtina nařídila očkování pro některé pracovníky a zavedla omezení pro neočkované obyvatele, došlo k poklesu souhlasu z 63 procent na 57 procent. Podíl respondentů, kteří uvedli, že neschvalují svého regionálního lídra, vzrostl z 34 procent v květnu na 38 procent v červnu.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Ve středečním výročním telefonátu na přímou linku s Rusy Putin uvedl, že nepodporuje povinné očkování. A v pátek Kreml vyloučil myšlenku nového celostátního lockdownu.

Podíl respondentů, kteří pro agenturu Levada uvedli, že Rusko je na správné cestě, se také snížil z 51 procent v květnu na 49 procent minulý měsíc. Těch, kteří tvrdí, že Rusko je na špatné cestě, za stejné období přibylo ze 40 procent na 43 procent.

Hodnocení premiéra Michaila Mišustina se snížilo z 59 procent na 54 procent, ačkoli nesouhlas s ním také poklesl z 36 procent na 32 procent, uvedla agentura.

Mišustinův kabinet, jehož součástí je i jeho náměstkyně Taťjana Golikova, která dohlíží na národní reakci na covid-19, rovněž zaznamenal obrat z 51 procent souhlasných a 47 procent nesouhlasných odpovědí v květnu na 47 procent souhlasných a 50 procent nesouhlasných odpovědí v červnu.

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, zůstala nejméně důvěryhodnou institucí Rusů a její hodnocení se dále snížilo ze 43 % na 39 % a nesouhlas vzrostl z 54 % na 57 %.

Průzkum provedla nezávislá agentura Levada mezi 1630 respondenty ve 137 ruských městech ve dnech 24. až 30. června. Rusko potvrdilo rekordní počet úmrtí na covid-19 po čtyři po sobě jdoucí dny počínaje 29. červnem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]