Putin je kmotr mafiánského státu, píše ve své knize Garry Kasparov

Garry Kasparov. (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Tore Sætre)

Garry Kasparov. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Tore Sætre

Šachový velmistr Garry Kasparov už názvem své knihy, která letos vyšla i u nás, vyjadřuje pocity mnoha lidí: Zima přichází. Kasparov v ní odhaluje zločineckou podstatu vládnoucího režimu v Kremlu. Zima přichází nejen pro lidi v Rusku, ale impérium se ji snaží rozšířit i dál.

Garry Kasparov patří k nejlepším šachistům všech dob a byl patnáct let mistrem světa. K jeho přednostem proto patří skvělé analytické schopnosti, které prokázal při psaní knihy o tristním stavu Ruské federace s přiléhavým podtitulem Proč je nutné zastavit Vladimira Putina.

Kniha vyvrací některé zažité mýty, mezi něž patří fáma, že Putin dal Rusko po Jelcinovi rychle do pořádku. Spíše hrál roli i fakt, že od nástupu bývalého důstojníka KGB k moci vzrostly do roku 2008 ceny ropy o více než 700 procent, což samozřejmě ruskému vládci hodně pomohlo.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Hlavním důvodem, proč se Putin dokázal udržet u moci, však bylo totální podrobení společnosti. Nynější Rusko je totalitním státem a Putin vzhledem ke své minulosti uznává pouze moc a sílu, svoboda je pro něj prázdným pojmem a demokracie slabostí.

Není také pravda, že by se Putin vypořádal s oligarchy. Nechal uvěznit ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ale nikoli kvůli privatizačním machinacím, ale protože Chodorkovskij sponzoroval opozici.

Krást ve velkém se v Rusku může jen v případě, že patříte k „Pitěrskému gangu“. Pitěr je zkrácené označení pro Sankt Petěrburg, odkud Putin pochází. Pokud jste členem správné vládní bandy, můžete všechno. To je také důvodem toho, proč je v Rusku šílená korupce. Toleruje se, až na výjimky. Garry Kasparov doložil masivní krádeže a korupci v Rusku na příkladu zimní olympiády v Soči v roce 2014, kde miliardy dolarů z předražených zakázek končily na kontech Putinových gangsterů. Rusko nemá v čele vládu jako jiné země, ale vládne mu mafiánský gang v čele s bossem Vladimirem Putinem.

Kasparov popisuje, jak je to ve východním impériu se spravedlností. Tak jako v jiných zemích i v Rusku soudci odcházejí před vynesením rozsudku z jednací síně do zákulisí. Jenomže ne proto, aby se poradili, ale aby z telefonu zavolali na správné číslo a vyslechli pokyny od mocných, jaký mají vynést rozsudek. V Rusku neexistuje nezávislá justice.

(Týdeník FORUM)

Jaký je život opozice? Říci, že těžký, by bylo slabé. Když se blíží prezidentské volby a někdo z „opozičníků“ chce kandidovat, má smůlu. Takový uchazeč o nejvyšší post v Kremlu většinou nebývá ani zaregistrován a jsou mu kladeny nejrůznější překážky. V regionech bývá z malicherných důvodů zatýkán a uvězněn, pronájmy sálů pro předvolební shromáždění jsou těsně před akcemi rušeny, prý kvůli náhlým technickým závadám. A pokud by uspořádal mítink s příznivci na veřejném prostranství, policie lidi zmlátí a rozežene kvůli „nepovolenému“ shromáždění.

Opozičníci bývají i vražděni, v lepším případě pak končí v trestaneckých koloniích jako třeba Alexej Navalnyj. Všechny volby v Rusku bývají zfalšované, nesvobodné a nedemokratické a jejich výsledek je dopředu známý.

Říká se, že Putin má přes to všechno mezi Rusy vysokou popularitu. Kasparov však správně namítá, že v nynějším totalitním Rusku to zaprvé nelze objektivně zjistit, a zadruhé se logicky ptá, proč to pak Putin všechno dělá, proč ta brutalita a likvidování opozice, proč nepřipustí skutečně svobodné volby, když je údajně mezi obyčejnými Rusy oblíben.

Důvodů, proč zastavit Putina, je tedy víc než dost. Bohužel, k hlavním viníkům toho, proč se to nedaří, patří podle Kasparova i Západ a jeho politici, kteří by vůči Putinovi a jeho bandě měli být daleko ostřejší a neústupnější, protože mafie neuznává nic jiného než hrubou sílu.

Garry Kasparov: Zima přichází – Proč je nutné zastavit Vladimira Putina. Nakladatelství Jota, Brno 2022.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články