Putin se míchá do práce generálům. Osobně rozhoduje o vojenských operacích

Vladimir Putin (ČTK)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin je zapojen do války na Ukrajině takovým způsobem, že dělá operační a taktická rozhodnutí na úrovni plukovníka nebo brigádního generála. S odkazem na nejmenované zdroje o tom informoval britský deník The Guardian

„Ruský prezident pomáhá určovat pohyb sil na Donbasu, kde minulý týden ruští útočníci utrpěli krvavou porážku, když se pokoušeli překročit strategickou řeku Severní Doněc na východě Ukrajiny,“ napsal deník.

(Týdeník FORUM)

Západní vojenští představitelé navíc podle listu dodali, že Vladimir Putin pořád úzce spolupracuje s náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem. O něm přitom představitelé Ukrajiny minulý týden tvrdili, že byl odsunut na vedlejší kolej. „Myslíme si, že Putin a Gerasimov jsou zapojeni do taktického rozhodování na úrovni, kterou bychom obvykle očekávali od plukovníka nebo brigádního generála,“ prohlásil podle deníku vojenský zdroj.

Britský deník zároveň připomíná, že ruské armádě se dosud nepodařilo dosáhnout zásadního průlomu na Donbase, kde už měsíc provádí ofenzivu. Ruské operace na východě Ukrajiny už několikrát selhaly poté, co Rusy obklíčila ukrajinská armáda.

„Šéf Kremlu by se měl zaměřit na jiné věci než dělat vojenská rozhodnutí. Měl by určovat politickou strategii a ne se utápět v každodenních vojenských aktivitách,“ prohlásil podle listu britský generál Ben Barry. Admirál Tony Radakin je přesvědčen, že Ukrajina nyní válku vyhrává. Ruský prezident si podle něj chtěl podmanit celou zemi a vnutit jí svou vlastní vládu. „Jeho plán ale selhal,“ dodává.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Nevídaná kritika ve státní televizi

Kritika Vladimira Putina se dokonce začala objevovat v ruských státních médiích. Například vojenský pozorovatel a bývalý vysoký důstojník hlavního štábu ruských sil protivzdušné obrany Michail Chodarjonok odsoudil válku Ruska proti Ukrajině a vyzval prezidenta Vladimira Putina, aby z konfliktu vystoupil.

Chodarjonok v pořadu ruské státní televize prohlásil, že válka se vyvíjí špatně a bude se pravděpodobně zhoršovat, a že harašení jadernými zbraněmi vůbec není hrozbou, ale ve skutečnosti vypadá docela legračně. Ukrajina podle něj brzy zmobilizuje více než milion vojáků vycvičených na Západě a vybavených moderními zbraněmi, kteří budou připraveni bojovat a umírat na obranu své vlasti proti Rusku. Tématu se věnujeme ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]