Válka výrazně zasáhla ukrajinskou ekonomiku, mimo jiné vývoz zemědělských produktů. Jedním z problémů bylo ohrožení plavby nákladních lodí Černým mořem ruským válečným námořnictvem. Zdá se, že tyto problémy se Ukrajině povedlo překonat a zemědělský export se dokonce v mnoha ohledech blíží předválečným hodnotám.
„Další ponížení Ruska, protože Putinovy hrozby, že způsobí celosvětovou potravinovou katastrofu vyhozením nákladních lodí do povětří, se minuly účinkem. Vzhledem k tomu, že Ukrajina pravidelně ničí nenahraditelné nepřátelské válečné lodě, nejenže Černé moře již není bezpečné pro Černomořskou flotilu, ale ukrajinský exportní kolos obilí, který se snažilo Rusko zničit, je téměř zpět na předválečné úrovni. Svět jde dál, bez Ruska,“ píše na síti X ukrajinské Stratcom Centre.
Podle webu Gro Intelligence Ukrajina v prosinci vyvezla 1,73 milionu tun pšenice a 3,45 milionu tun kukuřice, což je o 34 procent více, respektive 45 procent více než v předchozím měsíci.
„Prosincové dodávky Ukrajiny jsou sice stále pod předválečnou úrovní, ale představují větší objem vývozu než téměř v kterémkoli měsíci v rámci již zaniklé černomořské obilné iniciativy. Před začátkem války Ukrajina obvykle vyvážela až šest milionů tun kukuřice a pšenice měsíčně,“ uvádí web.
Čísla ukazují prudký nárůst počtu lodí pro přepravu suchého volně loženého zboží, který začal v polovině listopadu a pokračoval i v novém roce. „Ukrajina po vypršení platnosti obilné iniciativy v červenci vytvořila alternativní vývozní trasy, včetně koridoru podél západního pobřeží Černého moře, menších přístavů na Dunaji a pozemní cesty přes východní Evropu,“ píše Gro Intelligence.
Problémy pro lodě s ukrajinským zbožím teď nepředstavují ruské válečné lodě, ale útoky na lodní dopravu prováděné Hútíi v Rudém moři, kudy směřují dodávky pro Asii.
Když loni Rusko neobnovilo „obilnou dohodu“ umožňující bezpečnou plavbu nákladních lodí z Ukrajiny Černým mořem, bylo to považováno za hrozbu globálního dosahu.
„Pozastavení dohody o vývozu ukrajinského obilí z regionu, který je považován za světovou zásobárnu chleba, ze strany Ruska hrozí, že způsobí vážný nedostatek potravin v Africe a způsobí prudký růst cen v supermarketech ve vyspělých zemích. Ve Spojených státech to představuje politické riziko pro prezidenta Joea Bidena, který zahajuje kampaň za své znovuzvolení a který si jen těžko může dovolit obnovení vysoké inflace, jež sužovala americké spotřebitele na svém vrcholu v loňském roce,“ psala CNN v červenci.
Putinovy manévry ohrožující export byly pokládány za Putinovu politickou hru, nástroj vydírání a odvetu za západní sankce. Potravinová inflační krize podle jeho představ nejspíš měla rozštěpit politickou podporu Ukrajině v zemích NATO a nedostatek obilí v rozvojovém světě měl zesílit mezinárodní tlak na vyjednání ukončení války, která pro Rusko neprobíhá dobře. Mezitím ale vývoz roste a ukrajinská armáda provádí úspěšné útoky na ruské válečné lodě.