Je připraven jednat, předal Putinův vzkaz Zelenskému prezident Guineje-Bissau

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Prezident Guineje-Bissau Umaro Sissoco Embaló v Kyjevě prohlásil, že ho ruský prezident Vladimir Putin požádal o předání vzkazu ukrajinskému vůdci o nutnosti zahájení jednání mezi oběma zeměmi. Prezident Volodymyr Zelenskyj k tomu na společné tiskové konferenci řekl, že Rusko nejdříve musí začít respektovat územní celistvost, suverenitu a hranice Ukrajiny. Teprve poté může být řeč o nějakém budoucím dialogu, citovala Zelenského agentura Unian.

Embolo s Putinem jednal v úterý během své návštěvy Moskvy. Ke schůzce řekl, že podle jeho názoru je ruský prezident připraven se Zelenským jednat.

Systém NASAMS (Øvelse Seapie, wikimedie, CC BY 2.0)

I další ruští představitelé v posledních týdnech ujišťovali, že si přejí obnovu přerušených diplomatických jednání s Kyjevem. Ukrajina ale uvádí, že mírová jednání v době, kdy její vojska postupují, pro ni nejsou výhodná. Ukrajina koncem léta přešla do protiofenzivy a vytlačila ruské vojáky ze severovýchodu země i z části jihu.

Jak navíc informoval v polovině října portál Meduza s odkazem na nejmenované zdroje blízké Kremlu a ruské vládě, ruský prezident chce dojednat dočasné příměří s Ukrajinou jen, aby se mohl připravit na další rozsáhlou ofenzivu začátkem nadcházejícího roku.

Ukrajina opakuje, že rozhovory jako takové neodmítá, nechce ale jednání založená na ruských ultimátech. Na začátku října navíc ukrajinský prezident Zelenskyj podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická jednání ukrajinských představitelů jmenovitě s Putinem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články