Putin je psychicky nemocný zbabělec, který si hraje na machra, říká boxerská legenda Vitalij Kličko

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko
 (ČTK/ABACA)

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko | FOTO: ČTK/ABACA

Ještě než začala invaze ruských vojsk na Ukrajinu, postavil se starosta Kyjeva do čela bojovníků, kteří hodlali hlavní město bránit. Vitalij Kličko, bývalá boxerská hvězda, po svém boku měl i neméně slavného bratra Vladimira. Jejich odhodlání nepolevilo ani teď, kdy by se mohlo zdát, že boje o ukrajinskou metropoli ustaly.

Starosta Kyjeva i šéf ukrajinské teritoriální armády, jinak světoznámí bratři Kličkové, v přísně střeženém bunkru poskytli rozhovor pro britský deník Daily Mirror. V něm se vyjádřili k současnému chování ruského prezidenta, bezpečnostní situaci v Kyjevě nebo vztahu k Rusku.

(Týdeník FORUM)

“Rusy jsme kdysi považovali za naše bratry. A mě vždycky učili, že proti bratrovi se nesmí bojovat,” vysvětluje padesátiletý Vitalij. “Naše maminka říkala, že to s Vladimirem nikdy nesmíme udělat. Proto jsme to nikdy v naší boxerské kariéře nepodnikli. I když nám nabízeli mnoho milionů liber,” dodává. 

Starosta hlavního ukrajinského města jasně rozděluje, proti komu stojí. “Jsme napůl Rusové, naše máma je Ruska, tak jak je můžu nenávidět? Já prostě nenávidím to, co dělá Putin,” vysvětluje Kličko. “On je nejen zlý, ale i psychicky nemocný, zbabělec, který předstírá, že je macho, aby skryl svou slabost,” dodává.

Podle Vladimira je současný “klid” v Kyjevě pouze dočasný. “Situace je velmi křehká a my to cítíme. Sirény stále houkají a ruské rakety létají nad Ukrajinou,” říká bývalý šampion v boxu. “Jsem přesvědčen, že Kyjev je konečným cílem invaze. Putin je jako závislák na jídle, čím víc jí, tím víc roste jeho chuť k jídlu,” říká s tím, že podle jeho názoru je Putinovým cílem vrátit Rusko do sovětské éry.

“Putin je zaseknut v minulosti, snaží se vrátit svět o 50 let zpět, kdy Sověti postavili železnou oponu a vedli studenou válku,” souhlasí Vitalij a dodává, že v době, kdy je svět propojen například za pomoci sociálních sítí, nemůže Putin uspět. “Svět je nyní globální. Už dávno není doba, kdy se dalo bojovat o zabírání půdy a dělat propagandu jako v sovětských dobách,” je přesvědčen Kličko.

(FORUM 24)

“Putin si hraje na machra. Uvnitř byl ale vždycky slabý. Musí být nemocný, aby přijal toto šílené rozhodnutí zničit životy milionů lidí. Vychází z nějaké nemocné myšlenky na přestavbu světa,” myslí si starosta Kyjeva.

Je však stále přesvědčen, že Ukrajina tuto válku vyhraje. “Bude to těžká bitva. Stojíme před jednou z nejsilnějších armád na světě, přesto jsme tak úspěšní. Bojujeme totiž o naše rodné město, o náš domov a o budoucnost našich dětí. Ruská armáda bojuje pouze pro peníze,” vysvětluje Vitalij Kličko.

Dříve obávaný bojovník v rozhovoru pro britský deník přiznal, že ho válka už dvakrát dohnala k slzám. “Poprvé to bylo, když jsem na kyjevském nádraží našel skupinu dětí, které se chystaly k evakuaci. Jedno z nich, pětileté, se zoufale ptalo na maminku a tatínka,” vzpomíná Vitalij s tím, že posléze zjistil, že oba rodiče zabili Rusové v Buči.

“Podruhé, když nám chlapec z Lotyšska poslal sklenici na sušenky plnou mincí. Byly to celé jeho životní úspory. Chtěl, abychom je dali ukrajinským dětem, postiženým válkou,” říká výrazný politik. “Dal jsem charitě sto dolarů a sklenici i mince si nechávám, abych je ukazoval lidem,” dodává Kličko a doufá, že po válce bude moci chlapce pozvat na návštěvu Kyjeva. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články