Putin je válečný zločinec, ale zatčen být nemůže ani v Indonésii, říká Fedir Venislavskyj

Ruský diktátor Putin (The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Ruský diktátor Putin | FOTO: The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Člen Výboru Nejvyšší rady pro národní bezpečnost, obranu a zpravodajství Fedir Venislavskyj řekl v Radio NV, kdy by mohl být ruský diktátor a válečný zločinec Vladimir Putin zatčen. Přestože Putin je ve světě vnímán jako válečný zločinec, který rozpoutal krvavou válku, s ohledem na to, že je stále legitimním prezidentem Ruské federace, nemůže být nikde zadržen, protože se na něj vztahují dohody vyplývající z úmluv o diplomatických stycích. 

„Bohužel stávající mechanismy neumožňují zatčení Putina, když je v zahraničí. Navzdory tomu, že ho téměř všichni uznávají jako válečného zločince, požívá jako hlava státu imunity. Podle Úmluvy o diplomatických stycích nemůže být zatčen,“ prohlásil Venislavskyj.

(Týdeník FORUM)

Zároveň však dodal, že v budoucnu bude jedním z úkolů speciálně vytvořeného Mezinárodního trestního soudu postavit před soud všechny vysoké úředníky Ruské federace, kteří jsou zodpovědní za zločiny spáchané na Ukrajině.

Letos v listopadu se očekává, že Putin po dlouhé době vycestuje mimo bezpečné hranice Ruska, aby se zúčastnil summitu G20 v Indonésii. Indonéský prezident Joko Widodo 18. srpna řekl, že očekává, že se diktátor summitu, který se bude konat na Bali, zúčastní.

Widodo Putina na summit pozval navzdory mnoha námitkám některých západních zemí, včetně Spojených států, jimž vadí, že Rusko v únoru zahájilo útočnou válku proti Ukrajině.

Poté, co Widodo odmítl pozvání pro Putina zrušit, naléhaly USA a některé další státy G7, aby byla na summit pozvána Ukrajina.

Widodo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tedy pozval a ukrajinská hlava státu pozvání přijala. Zelenskyj ovšem vyjádřil naději, že tam budou přítomni „pouze přátelé Ukrajiny“.

Ukrajina tak zatím ještě nerozhodla o tom, jakým způsobem se její prezident summitu zúčastní. Může se připojit na dálku, jako to udělal ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba během červencového summitu ministrů zahraničí zemí G20, kde účastníci bojkotovali představitele agresorské země, tedy Ruské federace, Sergeje Lavrova.

Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho účast na summitu bude primárně záviset na situaci na frontě a také na složení účastníků setkání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články