KOMENTÁŘ / Ruský prezident Vladimir Putin je ve své absurditě naprosto konzistentní. Ve středečním projevu na summitu skupiny největších ekonomik světa G20 prohlásil, že je nutné hledat cesty k zastavení tragédie, kterou představuje válka na Ukrajině. Tu svým vlastním rozkazem zahájil vloni v únoru a stejně tak ji může svým rozkazem zastavit. Nepotřebuje k tomu Západ ani samotnou Ukrajinu. To se ale šéfovi Kremlu nehodí, úplně stejně, jako se mu nehodí to, že dokud bude on sám stát v čele Ruské federace, žádný udržitelný a dlouhodobý mír Ukrajinu nečeká.
Během virtuálního setkání lídrů států skupiny G20 pronesl ruský prezident Vladimir Putin několik komentářů – možná nejsmířlivějších od začátku invaze na Ukrajinu. Nezapomněl však zdůraznit, že v cestě k mírovému řešení největšího konfliktu v Evropě od konce druhé světové války, který sám 24. února loňského roku rozpoutal a který rozdělil Evropu na dva tábory, stojí Ukrajina, nikoliv Rusko s ním v čele.
Invazi se přitom snažil ospravedlnit, když zopakoval připravenost Moskvy k mírovým rozhovorům s Ukrajinou a zároveň obvinil Kyjev, že toto úsilí ignoruje. Rusko podle něj bylo vždy „připraveno k rozhovorům“ s cílem ukončit „tragédii“ na Ukrajině. Zopakoval také již známou písničku o tom, že Kyjev v roce 2014 zaútočil na vlastní občany v občanské válce na Donbase, a události roku 2014 na Ukrajině označil za puč.
Šlo o další příklad taktiky, ke které se Putin a jeho okolí uchyluje v posledních letech pravidelně. Obviňuje Západ a nyní i Ukrajinu ze všeho, co se Putinovu Rusku nehodí, ohýbá realitu a snaží se za každou cenu odvést pozornost od agresivní politiky Moskvy.
Na Putinova slova reagoval na komunikační platformě Telegram poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. „Jediným účinným řešením, které je zatím mimo Putinovo chápání, je okamžité stažení okupačních ruských vojsk ze suverénního území jiného státu. Poté zasednout za stůl, projednat platby, kompenzace a další právní důsledky války,“ napsal. Takové řešení je stejně tak mimo chápání řady západních politiků včetně těch českých, kteří donekonečna opakují Putinova mluvnická cvičení a propagandu.
V její absurditě je ruský prezident Vladimir Putin naprosto konzistentní. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulosti opakovaně zdůraznil, že mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou jsou možné jen v případě, že Moskva z území jeho země stáhne svá vojska. V cestě míru tak stojí sám Vladimir Putin, který o stažení vojsk z Ukrajiny nepřemýšlí ani náznakem.
Současný stav věcí mu, dalo by se říct, velice vyhovuje. Jeho vojska se zakopala na dobytých územích a Ukrajině se nedaří prolomit ruskou obranu. Na některých místech – aktuálně u Avdijivky – se snaží v posledních měsících letošního roku útočit, aby se před březnovými volbami, pokud se jim tak v Rusku vůbec dá říkat, mohl chlubit alespoň nějakým úspěchem. Třídenní operace se totiž změnila ve válku dlouhou přes 600 dní.
V kontextu zamrznutého konfliktu, který připustil i náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj, je ale pro Ukrajinu prakticky nemožné integrovat se do západních struktur, jako je NATO a EU. Přesně o to Putinovi ale celou dobu šlo, to byl jeden z důvodů, proč se rozhodl invazi spustit. De facto posunutí ruských hranic až ke Slovensku se ale nekonalo. Mírové rozhovory by tak pro Ukrajinu nyní znamenaly přiznání porážky a další roky vyčkávání na to, až se Rusko rozhodne znovu zaútočit.
To popsali i němečtí analytici. Podle jejich studie by Rusko mohlo do šesti let připravit své pozemní síly k útoku na NATO, pokud by boje na Ukrajině zamrzly. Neexistuje navíc nic, co by Vladimira Putina donutilo k dodržení vyjednaných podmínek na Ukrajině. Minské dohody ze září roku 2014 a února 2015 porušil jen pár dní po jejich podpisu. Co by tedy mělo Ukrajině zaručit, že další dohody o příměří Putin neporuší?
Pro Ukrajinu se tak začátek únorové invaze stal začátkem boje o svoji budoucnost. Svoji budoucnost v Evropě, v NATO a o svoji existenci vůbec. Mírové dohody jsou pro Putina jen cárem papíru. Stejně jako Ukrajina svůj boj, boj o obnovení Ruského impéria, jen tak nezastaví. To jsme v minulosti viděli již několikrát.
Válka na Ukrajině je jen pokračováním jeho imperiálních choutek a nic na tom nezmění mírová dohoda, která pro něj neznamená vůbec nic. Jediným řešením a mírovým plánem může být pro Západ a celý civilizovaný svět vítězství Ukrajiny a osvobození všech území včetně poloostrova Krym, což ostatně Volodymyr Zelenskyj tvrdí už od samého začátku tohoto konfliktu. Dokud bude Vladimir Putin v čele Ruské federace, žádné jiné mírové uspořádání Ukrajině dlouhodobý a udržitelný mír nezaručuje. Putin totiž není žádná holubice míru, ale krvavý diktátor.