Putin krátce před volbami nařídil vyplatit příspěvek seniorům

Ruský prezident Vladimir Putin (Profimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v úterý dokument, podle kterého bude seniorům v zemi vyplacen v září mimořádný příspěvek 10 tisíc rublů, tedy necelých 3500 korun. Informoval o tom web Rádia Svobodná Evropa. Podle kritiků jde o pokus koupit si voliče před blížícími se volbami do Státní dumy.

Putin zároveň na úterním sjezdu vládní strany Jednotné Rusko navrhl podobný příspěvek pro vojáky a další příslušníky bezpečnostních složek. Ti by si přišli rovnou na 15 tisíc rublů, tedy více než 4 tisíce českých korun.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Blízký spolupracovník uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného Leonid Vojkov označil jednorázový příspěvek za propagandu a podplácení voličů.

Volební preference Putinovy strany Jednotné Rusko totiž začaly prudce klesat v roce 2018. Stalo se tak poté, co vláda schválila kontroverzní plán důchodové reformy, která zvýšila věk odchodu do penze.

Preference strany se v současné době pohybují na úrovni třiceti procent. To je v porovnání s posledními volbami do Státní dumy v roce 2016 podstatně méně. Strana tehdy získala téměř padesát procent hlasů.

Jednotné Rusko, vedené tehdejším premiérem Dmitrijem Medvěděvem, získalo v roce 2016 pohodlnou ústavní většinu. Volební výsledek straně přisoudil 343 křesel. Volby v roce 2016 však měly nejnižší účast v historii, pouze necelých 48 procent.

Volby do Státní dumy se v Rusku uskuteční od 17. do 19. září. Volit se bude také zhruba polovina regionálních parlamentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]