Putin: Mluvení o mém nástupci by destabilizovalo situaci

Vladimir Putin a patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill o Velikonocích roku 2019 (ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko)

Vladimir Putin a patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill o Velikonocích roku 2019 | FOTO: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

Zdá se, že ruský vůdce Vladimir Putin má vysoké ponětí o své historické roli a nějak ho nenapadá, kdo je stejně úžasný jako on. Už jen spekulovat o jeho nástupci by mohlo Rusko rozvrátit. Je skutečně zvláštní, v jak křehkém stavu se země po dvaceti letech jeho vládnutí podle něj nachází.

V rozhovoru pro televizi CNBC 69letý Putin odmítl říci, zda plánuje zůstat v Kremlu i po roce 2024, kdy skončí jeho současné a v pořadí druhé prezidentské období. Putinovy výroky cituje server Themoscowtimes.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

„Mluvit o tom destabilizuje situaci,“ řekl americké televizi v rozhovoru odvysílaném v noci. „Situace musí být bezpečná a stabilní, aby mocenské a státní struktury mohly sebevědomě pracovat a klidně hledět do budoucnosti,“ dodal Putin.

Putin, který je u moci jako prezident nebo premiér již více než dvacet let, sice poznamenal, že by se mohl legálně znovu ucházet o prezidentský úřad, ale zároveň uvedl, že se zatím nijak nerozhodl. „Na tyto otázky raději neodpovídám,“ sdělil. „Do příštích voleb je ještě dost času.“

Ruské úřady loni přijaly ústavní změny, které Putinovi umožňují zůstat u moci až do roku 2036, a od té doby rozpoutaly nebývale rozsáhlé zásahy proti opozici a nezávislým médiím. Opozice ústavní zákon kritizovala a tvrdila, že Putin se plánuje stát „doživotním prezidentem“. Někteří politologové však nevylučují, že by se Putin mohl v blízké budoucnosti chystat odstoupit, a poukazují na množící se náznaky bojů mezi elitami.

Tvrzení, že Putin neuvažuje o své další kandidatuře, můžeme brát dost s rezervou. Kvůli tomu se přece ty změny v ústavě dělaly a pak se nechaly schvalovat občany ve frašce, která si nezaslouží název referendum. Kromě kampaně ve státem řízených médiích a umlčení opozice se odehrály četné podvody přímo v místech hlasování. Na něj nebylo možné nezávisle dohlížet. Stejně jako poslední „volby“ to nikdo soudný nemůže brát vážně. Zajímavé ale je, jak může Putin vypustit ze svých vznešených úst takovou nehoráznost, že by už jen mluvení o nástupnictví mohlo destabilizovat Rusko. Proč by mělo? To ho Putin za dvě desetiletí svého v podstatě nekontrolovaného vládnutí, kdy si se zemí dělal, co chtěl, nestačil stabilizovat? To je zřejmě zcela neschopný a měl odejít už dávno. Nebo v celém Rusku, poměrně lidnaté zemi, není nikdo další, kdo by byl schopen zemi řídit? Tak to je nějaká porucha v samotném systému.

Putin umí jedinou věc: vládnout silou. Kdyby měl soupeřit ve skutečných volbách, kde by mu protikandidáti mohli bez cenzury vmést do tváře, jak Rusko dnes vypadá, ztratil by svatozář velikána, který ční nade všemi. Takhle se ani žádných debat neúčastnil, aby dělal dojem obra čnícího nad hádajícími se trpaslíky. Tuto techniku ostatně použil i Miloš Zeman. Do debaty, kde by seděl s pěti dalšími lidmi, by se neodvážil.

Pokud je Putin ale skutečně tak nenahraditelný, co si jednou Rusové počnou? Nějak si třeba poradí. Nenahraditelní byli už Lenin a Stalin a Brežněv a pak se ukázalo, že to bez nich taky jde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]