Putin na Valdajském fóru vydíral Evropu a pokusil se zastínit Navalného

Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu. (wikimedia.commons.org/CC BY 4.0)

Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu. | FOTO: wikimedia.commons.org/CC BY 4.0

Hodnocení nedávného projevu ruského prezidenta Vladimira Putina na této tradiční akci není jednoduché, protože co do počtu hloupých myšlenek překonal všechny své předchozí výstupy. To přesvědčivě dokazuje pasáž, podle níž Evropané odcestují do Ruska, nechají se očkovat Sputnikem, a poté si pořídí certifikáty, že jsou očkováni Pfizerem. Opravdu stupidní nápad. A takových momentů bylo v Putinově slovní eskapádě minimálně tucet.

To, co Putin říká, samozřejmě diskredituje především hlavu státu, Rusko a jeho lidi, kteří takového prezidenta údajně volí. Bylo by však nejjednodušší si myslet, že Vladimir Putin je hloupý a úzkoprsý, a proto veřejnosti vykládá takové nesmysly. Tak tomu samozřejmě není, ale přesto bych chtěl pochopit, proč se Putin a jeho lidé tak zásadním nepřátelským způsobem staví proti celému demokratickému Západu. Na to mám dvě odpovědi.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Za prvé se domnívám, že tento Putinův projev je narychlo připravenou zvláštní akcí Kremlu, která byla navržena s tím, aby se odvrátila pozornost od o den starší události, při které se Kreml dostal do nepříznivého obrazu, a tou bylo udělení ceny Andreje Sacharova Alexeji Navalnému Evropským parlamentem. Moskva již předtím zažila velkou nepříjemnost, když Nobelovu cenu za mír obdržel ruský novinář Dmitrij Muratov, který je známým kritikem Putinova režimu, což upozornilo na vážný problém se stále více omezovanou svobodou tisku v Rusku. Ale tuto situaci ještě vládnoucí ruské síly přešly mlčením. Koneckonců, Muratov není zase tak známou osobností. Ovšem v případě ceny pro Alexeje Navalného je tomu jinak, ocenění tohoto hlavního představitele současné ruské opozice je pro Kreml mimořádně nepříjemnou záležitostí.

Hysterie kolem této události a trapné pokusy o odvedení pozornosti jinam jsou jen dalším důkazem vítězství Navalného nad ruskými úřady a potvrzení toho, jak třaskavé a rezonující je toto téma pro samotného Putina.

A za druhé, toto je bezprecedentní a neodpustitelné selhání další akce Kremlu. Jedná se o zvláštní operaci „GAZ“, kterou Rusko rozpoutalo nepřátelství proti Ukrajině a Západu. Putin na Valdajském fóru upřímně a bez jakéhokoliv ostychu odhodil stranou veškerou slušnost a přímo přiznal vydírání Evropy v dodávkách zemního plynu. Potvrdil tak, že Rusko používá jako zbraně plyn a plynovody, což dříve on jeho nohsledi popírali. Nikdo nikdy Evropu a demokratické země nevydíral tak drze a otevřeně jako nynější ruský prezident. Pokud o současném Rusku existovaly nějaké iluze, pak je Putin tímto vystoupením definitivně pohřbil. Nabídl jen ostudu a nenávist. Nyní je odpověď na Evropě a já čekám, co ona na to odpoví.

Autor je ruský podnikatel žijící v ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]