Putin mluvil o míru a přitom demonstroval sílu

Eric Drooker

Pro systém rovnoprávné bezpečnosti všech zemí, který bude odpovídat soudobým hrozbám a bude založen na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky, se dnes v Moskvě vyslovil ruský prezident Vladimir Putin. V projevu při zahájení vojenské přehlídky na Rudém náměstí poděkoval západním spojencům za podíl na válečném vítězství.
Putinův projev zahájil největší vojenskou přehlídku v moderních ruských dějinách, kterou Kreml uspořádal jako připomínku 70. výročí válečného vítězství, ale i jako ukázku rostoucí bojeschopnosti armády a demonstraci síly v době napjatých vztahů se Západem. Většina pozvaných hostů ze zahraničí se ale na Rudé náměstí nedostavila kvůli agresivní politice Ruska vůči Ukrajině. Přítomen nebyl ani český prezident Miloš Zeman, který do Moskvy přicestoval v pátek.

Putin poděkoval veteránům i spojencům
Putin v projevu poděkoval sovětským veteránům za jejich válečné úsilí, které před 70 lety vyvrcholilo dobytím Berlína. „Znovu si uvědomujeme velikost vítězství nad nacismem, byl to sovětský lid, kdo rozhodl o konečném výsledku války,“ řekl Putin. Poděkoval zároveň západním válečným spojencům za jejich příspěvek k vítězství. „Našim společným úkolem se musí stát vypracování systému rovnoprávné bezpečnosti všech států odpovídající soudobým hrozbám, který bude vybudován na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky,“ řekl Putin.
Podle oficiálního sdělení Kremlu na moskevské oslavy dorazilo sedmadvacet státníků, největšímu zájmu místních médií se těší prezidenti Kuby, Číny a Indie a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Zeman a Fico přehlídku vynechali
Zeman podle sdělení mluvčího Jiřího Ovčáčka viděl přehlídku jen v televizi během setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem v Kremlu. Fico se rovněž rozhodl armádní defilé ze svého programu vynechat.
Na Rudém náměstí se za jasného jarního počasí představilo kolem 16.000 ruských vojáků a veteránů, pochodovat do centra Moskvy přišli i příslušníci spřátelených armád z několika postsovětských zemí a také vojáci ze Srbska, Mongolska, Indie a Číny. Přehlídka měla čtyři části, postupně se zaplněným tribunám představily historické zbraně a vojáci v dobových sovětských uniformách, pěší oddíly ruské armády, motorizované jednotky a letectvo.
Nebývalý zájem ruských médií už před oslavami vyvolaly nové obrněnce Armata, na jejichž platformě vzniká střední tank T-14, bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo a obrněný transportér. Obdiv Moskvanů nesnížil ani fakt, že při generální zkoušce jeden z tanků vypověděl poslušnost.
V přehlídce se představila i řada dalších nových zbraní a jejich prototypů, které mají být základem ambiciózního programu přezbrojení ruské armády do roku 2020. Patří k nim moderní mobilní protitankové systémy Kornet, nové typy samopalů Kalašnikov nebo poprvé do vojenské přehlídky zařazené mezikontinentální balistické rakety Jars. Do pochodu vojákům na Rudém náměstí vyhrávalo tisíc armádních muzikantů.

150509 MOSCOW May 9 2015 Military Institute of the Ministry of Defense of Tajikistan takes

Zdroj: ČTK

Vojenské přehlídky, koncerty pod otevřeným nebem, ohňostroje a slavnostní pochody se dnes uskutečnily prakticky ve všech ruských městech. V řadě z nich zněl dnes z tlampačů hlas legendárního sovětského rozhlasové hlasatele Jurije Levitana, který před 70 lety Rusům oznámil podpis aktu bezpodmínečné kapitulace Německa. V několika městech se v přehlídce objevily i rakety země-vzduch typu Buk-M, tedy stejná zbraň, která podle expertů sestřelila loni v létě nad Donbasem malajsijský dopravní letoun.

Náklady zůstaly utajené
Informace o výši nákladů na organizaci nebývale velkorysých oslav se v ruských médiích neobjevila. Jejich nemalou součástí bude nepochybně ochrana bezpečnosti účastníků, do níž se kromě desetitisíců policistů a vojáků zapojili i uniformovaní kozáci na koních.
Zvlášť okázalá byla dnes vojenská přehlídka v Rostově na Donu, městě vzdáleném jen několik desítek kilometrů od neklidného východoukrajinského Donbasu. Nad městem prolétaly desítky bitevních a bombardovacích letounů a bojových vrtulníků, poprvé na centrální Divadelní náměstí vyjely nové ruské obrněné automobily Tajfun.

Přehlídka proběhla i na Krymu
Bojové oddíly povstalecké domobrany se představily i v Doněcku, největším východoukrajinském městě kontrolovaném proruskými separatisty. Ukázku ruských zbraní viděli i obyvatelé anektovaného ukrajinského Krymu. Podle ruské agentury TASS mnozí Rusové považují právě krymský Sevastopol za hlavní centrum letošních oslav válečného vítězství. V přehlídce se tam dnes objevila i kolona motorkářského klubu Noční vlci.
V Kyjevě dnes ukrajinská armáda kvůli neustávajícím přestřelkám v Donbasu od vojenské přehlídky upustila, připomínka výročí konce války se omezila na pochod vojenských hudeb. Separatisté to označili za urážku válečných obětí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]