Putin nařídil růst. Bude ho Babiš následovat?

Vladimir Putin (ČTK)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Řada západních ekonomů v této době pokračujícího ekonomického růstu EU a USA varuje před nadcházející recesí. Hlasy sílí a Německo dokonce začalo podnikat preventivní kroky k tomu, aby dopad nebyl tak tvrdý a poškodil obyvatele co nejméně.

Rusko v období růstu rozhodně není. Ekonomika největšího státu světa s nějakými 130 miliony obyvatel je sotva na úrovni mnohem menší Itálie. Obyvatelstvo chudne stále víc a víc, zatímco Putin zahajuje nové a nové zbrojní projekty, které zemi samozřejmě vyčerpávají. Důchodci v Rusku překročili pomyslnou hranici bídy a jde jim už jen o holé přežití. A stát funguje stále jen jako prodejce ropy a zemního plynu, ostatní průmysl je nevýkonný, zastaralý a neschopný konkurence.

Diktátor Putin proto sáhl k razantnímu opatření. Vydal příkaz, že Rusko nyní bude hospodářsky růst. Fascinující. Prý jej znepokojuje především pomalý růst reálných příjmů obyvatelstva. To brzy, chtělo by se říct. Zatím se totiž vožď o blaho obyvatel vůbec nestaral. Zajímalo jej jen to, zda budou demonstrovat, zda vyhraje on či jeho papaláši volby a zda mu armáda zase nějakým povedeným experimentem neudělá ostudu před světem.

Takže car vydal dekret a ekonomika poroste. Ale asi tak stejně, jako kdysi u nás (a samozřejmě na Rusi též) politbyro vydalo příkaz, že průmysl bude silnější a životní úroveň obyvatel lepší. Pak se příkaz obalil ekonomickými a ideologickými cancy a stal se součástí tzv. pětiletého plánu. Obvykle politbyro už po první roce zjistilo, že se nic neděje. Obyvatelé se nečílili, protože si těch hloupých rozkazů ani nevšimli. A ekonomika kolabovala dál a rychleji.

Ale možná měl Putin na mysli především zbrojní průmysl. Ostatně, už nyní vydává Rusko na nové zbraně větší procento rozpočtu, než s výjimkou KLDR jiné země. A to i přesto, že úžasné tanky Armata se ještě nevyrábějí a prototypy zůstávají stát porouchané i na Rudém náměstí. I přesto, že nové ponorky podivně vybuchují, stejně jako nové rakety. A tak dále.

I když, ve světle poslední zprávy z Moskvy by něco mohlo ekonomiku nastartovat. V Moskvě otevřeli prodejnu a showroom automobilky Aurus, která produkuje limuzíny, ve kterých jezdí například právě Putin. Ovšem tak nějak typicky po rusky. Auto si tam totiž nekoupíte. Jen můžete podat nezávaznou (?) objednávku. Ale hospodářský růst to urychlí, o tom žádná. A občanům se snad konečně dostane i automobilu, který se hned nerozsype. 

Svět se tedy chystá na recesi. Někde vážně, jinde komicky, ale chystá. A u nás? Nic. Klid. Ticho. A odírání podnikatelů. To aby se zalepil rostoucí schodek rozpočtu. Paní ministryně financí totiž rozdává plnými hrstmi, a teprve poté se stará, kde na to vezme. Nic z toho ale nejde na investice. Všechno jsou doslova rozházené peníze na větší platy státních úředníků a na koblihy pro voliče. Něco jako těch pověstných 900 korun k důchodu.

Ale můžeme být klidní. Premiér Babiš jako správný manažer státu, řízeného jako firma, jistě něco na recesi přichystaného má. Jistě má, kromě útěku do země, která do ČR zločince nevydává, připravený nějaký ten příkaz. Takže až na nás spadne finanční krize, Babiš to udělá jako Putin, a zavelí: Ekonomiko, musíš růst. A jistě to půjde. Asi tak stejně rychle a kvalitně jako v Rusku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]