Putin nebude kritizovat Trumpa kvůli odstoupení od klimatické dohody

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin se zdržel kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho rozhodnutí odstoupit od pařížské klimatické dohody. Putin na dnešním hospodářském fóru v Petrohradě také podle agentury Reuters prohlásil, že osobně považuje celosvětové klimatické ujednání z roku 2015 za dobrý dokument a že si myslí, že Spojené státy by měly zůstat součástí dohody.

„Nebudu teď prezidenta Trumpa soudit, protože to byl (bývalý) prezident (Barack) Obama, kdo rozhodl (připojit se k dohodě). Nový prezident se možná domnívá, že to nebylo správně pojato, že možná není dostatek zdrojů,“ řekl Putin. „Tuto situaci je nutné důkladně vyhodnotit,“ dodal.

Putin zároveň podle agentury TASS poukázal na to, že bylo možné od pařížské dohody neodstupovat, neboť je to rámcový dokument, ve kterém by se daly americké závazky změnit.

Ruský prezident také řekl, že Moskva, ač dokument podepsala, chce s ratifikací počkat, dokud zúčastněné strany nestanoví jasná pravidla. Dodal, že vedle otázek přerozdělení zdrojů chce Rusko vyřešit ještě nějaké technické záležitosti.

Putin také hovořil o tom, že i přes Trumpovo rozhodnutí může být dohoda naplněna. „Nevěšte hlavu,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]