Ruský prezident Vladimir Putin se zdržel kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho rozhodnutí odstoupit od pařížské klimatické dohody. Putin na dnešním hospodářském fóru v Petrohradě také podle agentury Reuters prohlásil, že osobně považuje celosvětové klimatické ujednání z roku 2015 za dobrý dokument a že si myslí, že Spojené státy by měly zůstat součástí dohody.

„Nebudu teď prezidenta Trumpa soudit, protože to byl (bývalý) prezident (Barack) Obama, kdo rozhodl (připojit se k dohodě). Nový prezident se možná domnívá, že to nebylo správně pojato, že možná není dostatek zdrojů,“ řekl Putin. „Tuto situaci je nutné důkladně vyhodnotit,“ dodal.

Putin zároveň podle agentury TASS poukázal na to, že bylo možné od pařížské dohody neodstupovat, neboť je to rámcový dokument, ve kterém by se daly americké závazky změnit.

Ruský prezident také řekl, že Moskva, ač dokument podepsala, chce s ratifikací počkat, dokud zúčastněné strany nestanoví jasná pravidla. Dodal, že vedle otázek přerozdělení zdrojů chce Rusko vyřešit ještě nějaké technické záležitosti.

Putin také hovořil o tom, že i přes Trumpovo rozhodnutí může být dohoda naplněna. „Nevěšte hlavu,“ prohlásil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner