Putin není vážně nemocný, rozeslala ruská rozvědka. Dokument měl opačný efekt

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) (Profimedia)

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) | FOTO: Profimedia

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) rozeslala svým regionálním pobočkám tajný dokument, ve kterém se pokouší vyvrátit zprávy o údajném smrtelném onemocnění prezidenta Vladimira Putina. Dokument měl mít však úplně opačný efekt. Mnozí regionální šéfové rozvědky na základě něj dospěli k závěru, že šéf Kremlu skutečně trpí vážnou nemocí. S odkazem na časopis New Lines o tom informovala britská stanice Sky News

Spekulace o zdraví Vladimira Putina kolují už několik let. Od doby, kdy nařídil invazi na Ukrajinu, však zintenzivnily. Americký časopis pro globální otázky New Lines napsal, že ústřední vedení FSB nedávno rozeslalo ředitelům všech svých poboček po celém Rusku přísně tajný oběžník. Podle Christa Grozeva z investigativního webu Bellingcat je touto cestou vyzvalo, aby nevěřili fámám o prezidentově smrtelné nemoci. 

(Týdeník FORUM)

„Ředitelé byli dále instruováni, aby vyvraceli takové fámy, které by se mohly šířit v regionálních pobočkách FSB,“ tvrdí Grozev. Citoval přitom nejmenovaný zdroj jedné z regionálních centrál tajné služby, který tajný oběžník četl. Podle něj měla tato výzva úplně opačný efekt. Většina funkcionářů FSB naopak uvěřila, že Putin trpí nějakou vážnou nemocí, když má vedení tajné služby potřebu to popírat.

Časopisu New Lines se podle Sky News navíc podařilo získat zvukový záznam, na kterém nejmenovaný oligarcha blízký Kremlu mluví o tom, že ruský prezident je velmi nemocný a má rakovinu krve. Nic konkrétního však údajně neuvedl.

Odborník na řeč těla

Že něco s ruskou hlavou státu není v pořádku, ukázaly podle odborníka na řeč těla také záběry z oslav Dne vítězství 9. května v Moskvě. Mike Carter pro deník The Mirror popsal několik drobností, kterých si všiml při jedenáctiminutovém projevu Vladimira Putina.

Prvotně Carter upozornil na mělký dech, který u Putina při jeho projevu pozoroval. „Takto zadržujeme dech nebo těžce dýcháme, když po fyzické nebo psychické stránce něco není v pořádku,“ vysvětlil expert na řeč těla. Dodal, že to také může znamenat, že je ruský prezident zadýchaný, což je další známka možného zdravotního problému.

(Archiv)

Dále si Carter všiml podivného pohupování Vladimira Putina. To si vysvětluje buď rozrušením, nebo skutečnou chorobou. Nejčastěji se ve spojitosti s ruskou hlavou státu spekuluje o parkinsonovi či rakovině. „Neustálé pohupování by mohlo být znakem zdravotních potíží, široké rozkročení při proslovu pak může značit Putinovu obavu z pádu,“ vysvětluje expert.

Mnoho lidí také zarazil fakt, že si Putin při sledování vojenské přehlídky nechal zakrýt nohy dekou. Při devíti stupních, které 9. května v Moskvě panovaly, se to zdá být zvláštní. Navíc byl prezident jediným z nejvyšších zástupců Kremlu, kdo se dekou přikryl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]