Studentku Janu v roce 2014 brutálně znásilnili, zavraždili a pak spálili tři muži. O dva roky později zemřela podobně brutálním způsobem 19letá Marie. Vrazi využili možnosti vstoupit k wagnerovcům a jeden z nich se už i vrátil do města, ve kterém dosud žijí Janini rodiče. Nikdo o tom nesmí mluvit ani psát, a to ani kdyby zabíjel znovu. Kreml to totiž zakázal.
Studentka Jana Boltyňuková z 300tisícového ruského města Kaluga 16. července 2014 vystoupila z taxíku a zamířila k domovu. Bylo již po 23. hodině. Její máma Anna jí té noci dvakrát volala, podruhé okolo půlnoci, ale to už byl její telefon nedostupný. Její táta ji hned vyrazil hledat, jenomže marně. Na druhý den našli její zakrvácenou kabelku, cár kalhotek a spoustu krevních skvrn v trávě. Pak narazili v lese na její tělo. Někdo ho polil hořlavinou a zapálil. Ani po třech měsících policie nic nezjistila, a tak Anna začala pátrat na vlastní pěst. Vylepovala letáky, sehnala svědka na zastávce, sestavila schematické podobenky podezřelých, vraha se jí ale identifikovat nepodařilo. Reportáž o příběhu zavražděných dívek a jejich rodin zpracoval nezávislý ruský web Důležité příběhy.
O dva roky později, 20. dubna 2016 ve městě Obninsk totiž v téže oblasti zmizela 19letá studentka Maria Něčotnaja. Autobus nejel, a tak šla pěšky na kolej. Nedaleko jejího ubytovacího zařízení si na ni počíhali dva muži. Udeřili ji dřevěnou pálkou, odvlekli ji do lesa. Tam ji zavraždili. Její tělo objevili pátrači o dva dny později. Na kůře jednoho ze stromů našli kriminalisté úlomky její lebky a mozkovou tkáň. Vrazi ji znetvořili do té míry, že ji bylo nutné pohřbít v uzavřené rakvi. Do věci se vložila Moskevská kriminální služba. Odebrali přes 15 000 vzorků DNA mezi Mariinými spolužáky, místními recidivisty, mezi všemi, na kom ulpělo jen zrnko podezření. Bez výsledku.
Trvalo do března 2018, než se podařilo zadržet podezřelé, kteří měli mít dívky na svědomí. Nejprve padla policie na stopu vrahům Jany. Jejich DNA odpovídalo stopám nalezeným na místě činu. Šlo o dva bratry, Jevgenije a Vladimira Tatarincevovy. Na zločinu se měl podílet ještě třetí muž, kterého úřady odmítly identifikovat. Podle svých slov bratři dívku zardousili, odtáhli do lesa, pak tělo polili hořlavinou a zapálili. Byla prý příliš krásná, než aby si ji mohl některý z nich získat jinou cestou. Oba dostali po 18 letech v nejpřísnější trestanecké kolonii.
V témže roce se podařilo nalézt rovněž díky analýze DNA vrahy Marie. Také v tomto případě vraždili bratři. Starší z nich, Alexandr Koroběnkov, byl již ženatý a měl dvě děti. Mladší se jmenuje Vladislav. Oba byli odsouzeni na 19 let.
Když vypukla válka na Ukrajině, přihlásil se Janin vrah Jevgenij Tatarincev k Prigožinovým wagnerovcům. Nastoupil k nim na podzim roku 2022. Po půl roce se vrátil do Kalugy jako svobodný muž. Když Janina matka začala korespondovat s úřady, dozvěděla se, že byl omilostněn prezidentem Ruské federace. Ze svého trestu za vraždu si odpykal 2,5 roku.
„Chtěla bych se zeptat Putina, jak může něco takového odpustit. Volají mi lidé, že ho potkali a že je prý při penězích. Jak tu mám vedle něj žít? Co když ho potkám?“ naříká Anna Boltyňuková. Nemůže ho prý už ani označit slovem vrah, protože by to byla urážka účastníka bojových operací. Také jeden z vrahů Marie, Vladislav Koroběnkov, podepsal kontrakt s wagnerovci. O jeho osudech není nic známo.
Anna se diví, že zatímco ruští mobilizovaní mládenci musí na frontě setrvat až do konce války, vrah její dcery je po půl roce na svobodě. Divit se může, jen o tom nesmí moc mluvit. Stejně tak jako ruští novináři, kterým Kreml zakázal informovat o zločinech vojáků vracejících se po svém válečném angažmá zpátky do Ruska.
Nezávislý web Meduza v úterý informoval o tom, že ruská státní a provládní média dostala od prezidentské administrativy nové pokyny ohledně toho, jak mají informovat o navrátilcích z války na Ukrajině. Bylo jim řečeno, aby nezveřejňovala informace o zločinech, které spáchali, což se týká i žoldáků a bývalých vězňů, kteří byli omilostnění. Nařízení bylo vydáno proto, aby „Rusové nepovažovali bojovníky za potenciální zločince a nebáli se jejich návratu“, sdělil webu zdroj blízký prezidentově administrativě.
Ruská média jsou z toho prý rozčarovaná, protože zprávy o zločinech mají vysokou návštěvnost, a to zvlášť pokud mají souvislost se „speciální vojenskou operací“. To byl také případ kauzy z poloviny října, kdy provládní web Lenta popsal případ bývalého wagnerovce, který po návratu do Ruska kvůli penězům ubodal k smrti invalidní babičku.
Nyní má být praxe proputinovských médií opačná. Namísto zločinů se mají zdůrazňovat pozitivní momenty, kdy vojenský navrátilec zamíří z fronty rovnou do školní třídy a podaruje svou dcerku květinami, nebo jak se vrací do rodného města s kyticemi pro svou manželku a matku. Meduza cituje svůj zdroj, podle kterého mají úřady nyní potřebu líčit válečné veterány jako zdvořilé, citlivé a starostlivé lidi. Rodiče Jany ani Marie do toho nebudou mít co mluvit.