Putin opět ruší svůj program a přiživuje spekulace o podlomeném zdraví. Kremlu už nestačí výmluvy

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ruský prezident měl do konce roku stihnout ještě několik naplánovaných akcí. Místo toho však Kreml Putinův program ruší, což často odůvodňuje, zdá se, vylhanými argumenty. Naposled se to ukázalo u cesty do Pskova, kam Putin údajně neodletěl kvůli nepříznivým podmínkám.

Jedná se již o druhou cestu, kterou ruský vůdce během několika dní nečekaně zrušil. Podle státní agentury TASS se Putin spojil se zaměstnanci továrny Titan-Polymer, kterou měl slavnostně otevírat, pouze přes videohovor. 

()

„Hodně štěstí! Pusťme se do práce,“ řekl Putin, který zároveň poděkoval všem zaměstnancům. „Doufám, že v příštím roce budeme mít stejně nebo ještě více spuštěných takovýchto high-tech podniků,“ dodal. Překvapení zaměstnanci čekali, že se prezident dostaví do města, nacházejícího se blízko hranic s Estonskem a Lotyšskem, osobně. To se ovšem nestalo.

Jak informoval Kreml, letadlo s hlavou státu nevzlétlo z důvodu „nepříznivých letových podmínek“ a cesta, která je z Petrohradu do Pskova dlouhá téměř 300 kilometrů, tak byla zrušena. Obě letiště přitom zůstala otevřena pro příchozí i odchozí lety a snímky z Pskova ukazovaly jasnou oblohu.

Slavnostní otevření podniku předem kritizoval estonský poslanec Evropského parlamentu Riho Terras. „Návštěva ruského diktátora Putina v Pskově měla ukázat Putinovu statečnost, ale je to pokřivení již tak křivého zrcadla,“ sdělil europoslanec pro estonský server Postimees. „Ve stejnou dobu, kdy ukrajinský prezident Zelenskyj navštěvuje frontové město Bachmut v Doněcké oblasti, podporuje vojáky bojující na frontě a stojící se svými spoluobčany na obranu nezávislosti Ukrajiny, Putin jede na otevření továrny,“ dodal Terras. 

K němu nakonec došlo jinak, než bylo v plánu. Nejedná se ovšem o ojedinělou změnu v programu Vladimira Putina. Minulý pátek údajně na poslední chvíli zrušil návštěvu velkého tankového závodu v Nižním Tagilu na Uralu. Ihned se proto znovu objevily spekulace o zdravotním stavu ruského prezidenta.

Když se k tomu totiž přidá i zrušené vystoupení na zasedání ministrů, odložený výroční projev ve Federálním shromáždění, neúčast na každoročním hokejovém zápase či odvolaná tradiční tisková konference, na níž Putin dlouhé hodiny odpovídá na dotazy novinářů, je zřejmé, že něco není v pořádku. Navíc, když Kreml vydává nedostatečná prohlášení o prezidentových možných zdravotních potížích, otázky na případnou rakovinu či Parkinsonovu chorobu se množí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články