Putin ukradl Ukrajině území. V projevu vyhrožoval Západu, pak vyzýval k jednání

Ruský diktátor Putin (The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Ruský diktátor Putin | FOTO: The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Vůdce Ruska Vladimir Putin v pátek odpoledne oznámil, že jeho země anektovala další čtyři regiony Ukrajiny. Putin vystoupil před poslanci a zástupci Rusy okupovaných území. Anexi odůvodňuje proběhlými „referendy“, která však byla režírována Kremlem a jejichž výsledek žádný stát kromě Ruska neuznává.

„Lidé svoji volbu udělali, jednoznačně si vybrali,“ prohlásil Putin v souvislosti s výsledky hlasování ve zmíněných regionech, které Kyjev i Západ považují za zmanipulované a neplatné. „Je to vůle milionů lidí,“ zdůraznil ruský vůdce, který se odvolával na právo na sebeurčení zakotvené v Chartě OSN i na ruské dějiny, výsledky válek a bitev.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Putin vyzval Kyjev k jednáním. Anektovaných území se ale Moskva nevzdá a bude je hájit všemi dostupnými prostředky, zdůraznil ruský prezident.

„Obyvatelé nových regionů se navždy stávají Rusy. Moskva bude jednat tak, aby obyvatelé Donbasu a dalších osvobozených území cítili podporu celého Ruska,“ prohlásil ruský vůdce.

Ruské okupační a proruské úřady tvrdí, že o připojení k Ruské federaci požádali v hlasování obyvatelé ukrajinských oblastí. Kyjev a Západ hlasování neuznávají a výsledky považují za neplatné. Pětidenní narychlo zorganizované hlasování se konalo od minulého týdne v Moskvou ovládaných částech Chersonské a Záporožské oblasti, k níž byly připojeny menší obsazené části dalších ukrajinských oblastí, a v samozvaných proruských útvarech – Doněcké lidové republice (DNR) a v Luhanské lidové republice (LNR).

„Lidové republiky Doněck a Luhansk uznává Rusko v hranicích stanovených v roce 2014. Co se týče území Chersonské a Záporožské oblasti, to si potřebuji ujasnit,“ řekl už dříve mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů.

Petr Fiala v reakci na projev potvrdil, že Česká republika anexi neuzná. „Česká republika neuznává referenda o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku. Anektování těchto území ze strany Ruska je nepřijatelné a nelegitimní. ČR i nadále považuje tato území za ukrajinská,“ napsal premiér České republiky na sociálních sítích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články