Ruský prezident Vladimír Putin podepsal zákon o ruské kontrolované obdobě internetu. Ta už nebude svobodná, nýbrž prosívaná bezpočtem filtrů k zachycení jednak útoků hackerů, ale nakonec zjevně i čehokoli, co by Kreml mohl nést s nelibostí. Hlavně však „Putinův“ internet bude kdykoli odpojitelný od okolního světa, čímž se z něj stane cosi na způsob „lokální globální“ sítě.
Zjevně to souvisí s americkým obranným opatřením vůči ruským trollům, o němž Američané informovali zkraje letošního roku. Kybernetické velitelství Armády Spojených států během voleb do Kongresu v listopadu 2018 preventivně odpojilo od internetu petrohradské sídlo ruské „agentury pro výzkum internetu Roskomnadzor“, známé spíše pod označením „trollí farma“. Rusko se tím nikdy příliš nechlubilo, ale nepochybně tato zkušenost přiměla Kreml k utažení šroubů.
Zároveň pak Putinův „tah“ internetem potvrzuje i to, co už pro měsíčník Revue Forum popsal zástupce ruské menšiny v Česku Alexej Kelin: Kreml má nahnáno z mladých městských liberálů, kteří používají internet nejvíc. Snaha napojit globální síť na jakýsi pomyslný velín, je v tomto ohledu jen logická, a tak jedinou otázkou bylo už jen to, jak Kreml tento záměr podá lidu.
V Kremlu jsou možná zlí, svobody jedince nedbající, ale rozhodně nejsou hloupí. A tak si zavčasu uvědomili, že svou „lokální globální“ síť musejí opatřit pečlivě vybraným sexy názvem. „Suverénní internet“ je sice přímo krystalický oxymoron, ale zároveň i marketingově vděčný název založený na předpokladu, že „suverénní“ chce být v Rusku každý, třeba i s lokální světovou sítí, kterou nedogoogluje dál něž k první mongolské jurtě.
„Suverénní internet“ předpokládá, že poskytovatelé připojení budou s využitím speciálních filtrů podrobně sledovat veškeré toky informací na internetu. Současně počítá s rámcem pro odpojení ruského „segmentu“ sítě od té světové, což by – podle oficiálního zdůvodnění – nastalo v případě útoku. Jak uvedla nezávislá televizní stanice Dožď, Roskomnadzor by v upraveném internetu bránil v přístupu k vybraným stránkám. „Zdálo se to nemožné – ruské tajné služby za proměnu internetového segmentu lobbují už léta. Jenže Rusko se na tento okamžik připravovalo tak důsledně a tak dlouho, že je-li někdo schopný něco takového uskutečnit, pak snad jen oni,“ citoval deník Guardian Keira Gilese z londýnského institutu pro mezinárodní vztahy Chatham House.