Putin pohrozil Americe závody ve zbrojení, ruská armáda ale ještě řeší problém s onucemi

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Americko-ruské smlouvě o likvidaci raket zvoní hrana. Dohodu o střelách středního a kratšího doletu INF Rusko porušuje tím, že přesně takové střely (SSC-8 nebo též Novator 9M729) vyrábí a rozmisťuje. Spojencům došla trpělivost, smlouvu vypověděli a po nich udělal totéž i Kreml. Začala tak běžet půlroční výpovědní lhůta, po jejímž uplynutí smlouva zanikne.

Jestli tato změna přinesla něco pozitivního, pak snad to, že probrala Západ z letargie. Britský ministr obrany Gavin Williamson na bezpečnostní konferenci v Mnichově mluvil o návratu starého protivníka a připomněl, že před 30 lety padla Berlínská zeď, ale před pěti lety Rusko ilegálně anektovalo Krym.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pak před bruselskou schůzkou aliančních ministrů obrany prohlásil, že se země paktu  musí přizpůsobit světu s více ruskými raketami a zajistit efektivní obranu a odstrašení. Na to Putin – který snad už chronicky zaměňuje příčinu a následek – na včerejším projevu o stavu federace de facto pohrozil Západu novými závody ve zbrojení. Pochlubil se výčtem raket, které má nebo bude mít, a které doletí do západoevropských cílů do deseti až dvanácti minut.

Putin svým předváděním svalů více než o síle Ruska vyslal vzkaz o stavu vlastní mysli. Škoda, že si nevzpomněl na nedávnou minulost a Michaila Gorbačova, který pochopil, že by Kreml v žádném vystupňovaném soupeření neudržel krok s novými technologiemi. Gorbačov si spočítal dokonce i to, že by mu při dalším zbrojení nezbylo na tolik potřebné reformy, pročež zbraně po dohodě raději redukoval.

Letadlová loď USS America (Creative Commons)

Ne tak současný vládce. Svou pohrůžkou Putin ovšem zavařil Rusům tím spíš, že ji vyslovil v době, kdy v Bílém domě šéfuje majitel přinejmenším srovnatelného ega, avšak s desetkrát větším rozpočtem na obranu, než je ten ruský, o rozpočtu celé aliance nemluvě. A aby toho nebylo málo, Donald Trump v sobě nezapře obdivovatele Ronalda Reagana, jehož politikou se už v různých oblastech inspiroval a nelze vyloučit ani to, že mu imponoval i strategií „uzbrojení“ ruského impéria SSSR. Středeční pokyn současného šéfa Bílého domu ke zřízení vesmírných sil by tomu napovídal.

Ruská armáda mezitím řeší jinou věc. Generál Dmitrij Bulgakov ani šest let od chvíle, kdy mu ministr obrany Sergej Šojgu nařídil, aby v armádě definitivně zlikvidoval onuce – kus látky, který si ruští vojáci po staletí omotávají kolem chodidel namísto toho, aby nosili ponožky – nesplnil úkol. Jak se totiž ukazuje, generál Šojgu  jednak podcenil sílu zvyku ruských vojáků, kteří své hadry na nohách milují, a jednak přecenil armádní rozpočet. Je zjevné, že s onucemi by armáda musela vyhodit i boty. Jsou totiž ušité z kirzy, což je imitace vepřovice, která jakékoli ponožky shrnuje a trhá, takže v nich nic než pevně utažené onuce neobstojí. A navíc, „Z hlediska hygieny jsou podstatně lepší než ponožky. Týden se nemusí prát a jsou stále svěží,“ bránil hadry v deníku Izvěstija plukovník Anatolij Matvějčuk.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]