Putin posílá na frontu jaderný vlak. Jedná iracionálně, vzkázal britský ministr obrany

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Vypadá to, že se Vladimir Putin rozhodl otestovat jaderné zbraně někde na Ukrajině. Tzv. jaderný vlak totiž podle informací, s nimiž přišel deník The Times, zamířil směrem k frontové linii.

Vlak, který byl spatřen ve středním Rusku, patří podle zjištěných informací 12. hlavnímu ředitelství ministerstva obrany a je zodpovědný za jadernou munici, její skladování, údržbu, přepravu a také vydávání bojovým jednotkám.

Na vlaku je naložený konvoj obrněných transportérů BPM-97 i další techniky. Podle polského vojenského analytika Konrada Muzyky by to mohlo znamenat, že jsou na frontu odváženy jaderné zbraně.

„Znamená to, že toto video ukazuje přípravy na jaderný výbuch? Vlastně ne. Existuje jiné věrohodnější vysvětlení,“ napsal Muzyka. Podle jeho názoru se spíše než o přípravu jaderného útoku může jednat o výhrůžné poselství Západu.

Podle britské rozvědky však NATO již upozornilo své spojence na možné jaderné testy ze strany Ruské federace poblíž hranic s U krajinou. Jde zvláště o varování před možným testem supertorpéda Poseidon, které je vybavené jadernou náloží a které by mohlo být odpáleno z ponorky Belgorod.

Britský ministr obrany Ben Wallace považuje za krajně nepravděpodobné, že by ruský prezident Vladimir Putin použil proti Ukrajině jaderné zbraně, ale zároveň zdůraznil, že Putin jedná „iracionálně“ a po vyhlášení částečné mobilizace a anexe dalších částí Ukrajiny pohrozil použitím jaderného arzenálu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články