Putin povoluje bezpečnostní službě tanky a zbavuje ji odpovědnosti. Čelí za to posměškům

Vojáci z Federální služby ochrany střeží prezidenta Putina, sami ale v bezpečí nejsou. (archiv)

Vojáci z Federální služby ochrany střeží prezidenta Putina, sami ale v bezpečí nejsou. | FOTO: archiv

Putinův režim povolí policejní složce chránící ústavní činitele použití de facto jakékoli vojenské techniky. Mají to umožnit změny o Federální službě ochrany, které v ruské Dumě předkládají poslanci Putinovy vládní strany Jednotné Rusko. Návrh se stal okamžitě terčem posměchu. 

Změny se týkají federálního zákona „o státní ochraně“ – zejména čl. 24 (podmínky použití fyzické síly, zvláštních prostředků a zbraní). Velitelům Federální služby ochrany ústavních činitelů (FSO) má tato změna dát právo udělovat rozkazy k nasazování této techniky a především zmocňuje řadové příslušníky předmětných ozbrojených sil, aby o jejím použití sami rozhodovali.

Návrh poslanců také předpokládá, že z příslušníků FSO sejme odpovědnost za následky použití výzbroje s výjimkou situací, kdy její použití neospravedlní potřeba sebeobrany či odpovídající stav nouze. Píše o tom deník Kommersant.

Zmínky o odpovědnosti chtějí poslanci vypustit a navrhují abstraktnější znění příslušného odstavce. Použití síly by bylo zákonné, kdykoliv by jen „bylo provedeno v případech a způsobem stanoveným tímto spolkovým zákonem a dalšími regulačními právními akty Ruské federace“.

Současně návrh zavádí právo příslušníků FSO určovat trasu pohybu techniky veřejné bezpečnosti, což v podstatě znamená, že příslušníci zmíněného útvaru budou teoreticky moci jezdit v tancích kdykoli a kdekoli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]