Vladimir Putin připustil možnost mírových rozhovorů s Ukrajinou. Za předběžnou podmínku podle ruského webu Agentstvo během školní přednášky v Kyzylu označil ústup ukrajinských sil z území Kurské oblasti. Dříve přitom Vladimir Putin mluvil o tom, že podmínkou k zahájení jednání o míru je ústup ukrajinských sil za hranice anektovaných oblastí Ukrajiny.
„Lidé procházejí těžkou zkouškou, zejména v Kurské oblasti. Ale hlavního úkolu, který si nepřítel stanovil – zastavit naši ofenzivu v Donbasu – nedosáhl,“ řekl Putin v pondělí během přednášky pro školy s názvem Hovory o důležitých věcech. Rusko podle něj „takové tempo“ ofenzivy na Donbase už dlouho nemělo.
„Ruské ozbrojené síly už nekontrolují území po 200 až 300 metrech, ale po kilometrech čtverečních. Proto jsem si jist, že i tato provokace selže,“ dodal k ofenzivě Kyjeva v ruské Kurské oblasti na jihovýchodě země.
„Zdá se mi, že bude snaha skutečně, ne slovy, ale činy, přejít k mírovým jednáním a řešit tyto otázky mírovou cestou. My jsme to nikdy neodmítli, ale samozřejmě je třeba se vypořádat s těmito bandity, kteří vstoupili na území Ruské federace, právě do Kurské oblasti, a s jejich pokusy destabilizovat situaci v pohraničí jako celku,“ uzavřel Putin podle ruského webu Agentstvo.
Jeho pondělní vyjádření je v rozporu s Putinovou první reakcí na ukrajinskou invazi do Kurské oblasti. Šest dní po jejím začátku na setkání se členy Rady bezpečnosti Putin možnost jednání s Ukrajinou vyloučil.
„Podle všeho – nepřítel s pomocí svých západních pánů plní jejich vůli a Západ s námi bojuje rukama Ukrajinců – tak podle všeho nepřítel usiluje o zlepšení své vyjednávací pozice v budoucnu. Ale o jakém vyjednávání lze vůbec mluvit s lidmi, kteří nevybíravě útočí na civilisty, civilní infrastrukturu nebo se snaží ohrozit jaderná energetická zařízení? O čem se s nimi dá mluvit?“ prohlásil tehdy ruský prezident.
Na začátku června navíc Vladimir Putin mluvil o tom, že Rusko bude připraveno přejít k mírovým jednáním, pokud Ukrajina stáhne své jednotky z území Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti a také odmítne vstup do NATO. Čtyři ukrajinské oblasti Rusko anektovalo v září roku 2022.
„Podmínky jsou velmi jednoduché: ukrajinská vojska musí být zcela stažena z Doněcké a Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti. A upozorňuji na to: z celého území regionů v jejich administrativních hranicích. Jakmile Kyjev prohlásí, že je na takové rozhodnutí připraven, a zahájí skutečné stahování vojsk z těchto regionů, jakož i oficiálně oznámí, že se odmítá vzdát svých plánů na vstup do NATO, bude z naší strany okamžitě následovat příkaz k zastavení palby a zahájení jednání,“ popsal podmínky zahájení mírových rozhovorů Putin v červnu letošního roku.
Ofenzivu v ruské Kurské oblasti zahájila Ukrajina na začátku letošního srpna. Podle velitele ukrajinské armády Oleksandra Syrského má pod kontrolou 100 obcí a dobyla bezmála 1300 kilometrů čtverečních území. Jedním z cílů bylo odvést ruské síly z ukrajinské fronty, zejména z okolí města Pokrovsk, který v Doněcké oblasti tvoří důležitý logistický bod ukrajinské armády, a obce Kurachove západně od Doněcku. Podle západních expertů ale může Ukrajina spoléhat i na to, že dobytá území může využít při případných jednáních o míru.