Ví se víceméně již nyní, že doposud čtyřnásobný ruský prezident Vladimir Putin získá svůj mandát i popáté, a to zdrcujícím vítězstvím poté, co pro něj bude hlasovat zhruba 80 procent ruských oprávněných voličů. O to se postarají úřady. Neškodní protikandidáti byli již schváleni, aby nevypadal příliš staře. Ještě je však třeba podchytit ruskou mládež.
Právě jí nyní ruská nomenklatura představuje obraz, že prezidentské volby v Rusku budou příští rok férové a svobodné. Usiluje o to s velkým nasazením, píše ruský web The Moscow Times. Kreml podle něj zahájil masivní propagandistickou kampaň podporující představu, že Rusko čekají ty nejsvobodnější volby od doby, kdy se Putin ujal úřadu. Podle webu se nikdy v Rusku v moderní době nestalo, aby tamní úřady do takové míry oslavovaly před mládeží roli tzv. hlavní volební komise, svobodných voleb či podnikaly jakékoli podobné akce.
Do prezidentských voleb v Rusku zbývá šest měsíců a snahy zapojit masově mládež i děti do politiky jsou od pádu Sovětského svazu naprosto bezprecedentní. „Postupně vracíme vlasteneckou ideologii a vychováváme naši novou generaci. Pokud jim nepředstavíme správnou ideologii, naši nepřátelé jim představí tu svou,“ řekl výše zmíněnému webu pod podmínkou anonymity nejmenovaný ruský představitel.
V praxi to vypadá tak, že ruští představitelé vedli výukové hodiny po celé zemi. V jejich rámci šéfka ruské volební komise Ella Pamfilovová vysvětlovala dětem, že ruské volby jsou ty neprogresivnější a jejich význam se dotýká každého Rusa. Součástí ruského úsilí je také dětská verze webové stránky Kremlu, kde si každé dítě může vyzkoušet, jak zvolit Putina.
Cílem výukové hodiny bylo vyvolat u mládeže „pocit zodpovědnosti a pýchy na svou vlast“. Jejich zasvěcení mělo vést ke vzdělání občanů, kteří jsou odpovědní za budoucnost své rodiny a své země, cituje web příslušné pedagogické směrnice.
To má ale samozřejmě háček, vzhledem k tomu, že Rusko ani zdaleka demokratické volby nečekají. Již déle je známo, že Kreml nepřipustí otevřenou soutěž názorů či kandidátů.
Putin, zvaný již takřka oficiálně „děda z bunkru“, nebude vystaven skutečné politické soutěži či skutečným oponentům, z nichž někteří byli na mnoho let uvězněni. Ve skutečnosti bude čelit pečlivě vybraným „protikandidátům“, kteří byli prokádrováni již letos, a to zejména s ohledem na to, aby ruský vůdce nevypadal vedle nich příliš staře. Stanou se jimi pravděpodobně lídři některých parlamentních stran, mezi nimiž podle ruského webu Meduza nebudou figurovat žádní liberálové. Samozřejmě nikdo z nich podle samotného Kremlu nemá naději na úspěch.
Současně unikl na veřejnost deklarovaný záměr ruských úřadů ohledně vysoké účasti ve volbách a předpokládaném úspěchu ruského prezidenta, který získá alespoň 80 procent hlasů. Bez ohledu na to, kolik procent mu voliči odevzdají, je nepochybné, že Putin ve volbách s drtivou převahou zvítězí. Ruská mládež se má patrně na co těšit.