Putin prohlásil, že nepřátelským zemím Rusko „vyrazí zuby“

Putin s uspávací puškou číhá na tygra ussurijského (2008) (Úřad vlády RF (wikimedia commons))

Putin s uspávací puškou číhá na tygra ussurijského (2008) | FOTO: Úřad vlády RF (wikimedia commons)

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že Rusko tvrdě odpoví každému nepříteli, který se pokusí vztáhnout ruku na její území. Těmto zemím prý „vyrazí zuby“. 

„Všichni nás chtějí někam kousnout nebo od nás něco odhryznout, ale měli by vědět, že jim zuby vyrazíme tak, aby kousat nemohli,“ prohlásil Putin podle agentury Interfax. Zárukou je podle šéfa Kremlu rozvoj ruských ozbrojených sil.

Není to poprvé, kdy ruský prezident něco podobného prohlásil. Je svými siláckými řečmi znám. Svého času sliboval čečenské teroristy „odkráglovat v kadibudkách“ či – v době krátké rusko-gruzínské války o provincie na jižním Kavkaze – sliboval pověsit tehdejšího gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho za genitálie do průvanu.

Tentokrát se Vladimir Putin odvolal na názor ruského vládce z předminulého století, cara Alexandra III., „že naší obrovitosti se všichni bojí“, tedy že Rusko vyvolává ve světě strach svými rozměry a že jakmile Rusko začne sílit, hned se najde důvod k omezení jeho rozvoje.

Podle Putina se komusi ruské území zdá příliš velké. Rusko ovšem zůstává největší zemí na světě a 146 milionů Rusů se nezdá až tak mnoho v porovnání se státy, které mají stovky milionů obyvatel.

„Kdosi se dokonce odvážil veřejně hovořit, že je prý nespravedlivé, že Rusku – jen jediné zemi – patří bohatství Sibiře. Je divné poslouchat takové věci, zvláště veřejně, ale občas zazní,“ řekl Putin, aniž by kohokoliv jmenoval.

Některá ruská média, například server Newsru.com, upozornila, že Putin se odvolává na 15 let starý „fake“ připisující výrok o nespravedlivém ruském ovládnutí Sibiře někdejší americké ministryni zahraničí z let 1997 až 2001 Madeleine Albrightové, která ale svého času oficiálně popřela, že by něco takové kdy pronesla.

Falešná zvěst podle portálu vzešla z hlubin ruskojazyčného internetu v Německu a v roce 2005 frázi o tom, že Sibiř nespravedlivě patří jen Rusku, připsal v novinovém rozhovoru Albrightové režisér Nikita Michalkov. O rok později režiséra následoval generál tajné služby Boris Ratnikov a v roce 2007 se na „výrok Albrightové“ ptal Putina v televizním přenosu sedmdesátiletý jaderný fyzik Alexandr Sibert. Putin tehdy odvětil, že tento výrok neslyšel, ale že takové nápady bohužel existují v hlavách některých politiků. A v roce 2014 si Putin na tiskové konferenci postěžoval, že „mnohokrát jsme slýchali od skoro oficiálních představitelů, že je nespravedlivé, že celá Sibiř s jejími nezměrnými bohatstvími patří Rusku“. Rusko v témže roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]