Putin se musí držet u moci, jinak přijde o všechno, vysvětluje okradený britský finančník

wikipedia, BY-SA 2.0

Okradený finančník William Browder, iniciátor Magnitského sankčního zákona | FOTO: wikipedia, BY-SA 2.0

„Putin je bez sebe, dostal jsem ho!“ pochvaluje si finančník Bill Browder účinnost Magnitského sankčního zákona, který před lety prosadil.  

„Vím to, protože když byl přijat Magnitského sankční zákon v Kanadě, Putina se na to ptali a on začal mluvit o mně,“ popsal ve Spojených státech narozený britský finančník Bill Browder s tím, že ho Putin nazval zlodějem.

„Zmínil mé jméno, což Putin nikdy nedělá, on nikdy nikoho výslovně nejmenuje,“ popisuje v rozhovoru pro britskou rozhlasovou stanici LBC zvláštnosti, kterých si všiml v Putinově chování. „Dostal jsem ho!“ dodal s tím, že v západních bankách má Putin na účtech vedených na jména jiných lidí 200 miliard dolarů a myslí si, že tyto peníze budou na základě Magnitského zákona zmrazeny. V takovém případě hrozí, že spousta jeho kroků byla zbytečná. „Všechny ty vraždy, věznění i únosy,“ vypočítává Browder s tím, že ke svým penězům se Putin může dostat jen tehdy, udrží-li se u moci.

„Lidé, na jejichž jména jsou předmětné účty vedeny, se nebojí Putina osobně, nýbrž jeho moci,“ poznamenává moderátor. Browder na to reaguje poznámkou o tom, že se Putin ocitl v bezvýchodné situaci. „Nemůže založit prezidentskou knihovnu Vladimira Putina a užívat si svých 200 miliard dolarů. Musí se držet u moci, jinak půjde do vězení, přijde o peníze a možná nejen o ně,“ dodává.

Browder prosadil Magnitského sankční zákon v reakci na přepadení moskevských kanceláří jeho hedgeového fondu Hermitage Capital, kam v roce 2007 vtrhlo 25členné úřednické komando ministerstva vnitra, ukradlo veškerou účetní dokumentaci, zpětně formálně zhoršilo hospodářský výsledek společnosti a zažádalo o vrácení údajného přeplatku na dani. Ruský auditor a právník firmy Sergej Magnitskij, který na tento zločin upozorňoval ruský stát, skončil ve vězení, kde za podivných okolností zemřel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner