Putin se může ještě pokusit dobýt Kyjev a připojit Ukrajinu k Rusku, říká člen generálního štábu ukrajinské armády

Oleksij Hromov (Generální štáb ukrajinské armády)

Oleksij Hromov | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády

Rusko se ještě nevzdalo plánu ovládnout Kyjev a může se pokusit vytvořit na ukrajinském území nový státní útvar a připojit ho k Rusku. Podle serveru Ukrajinska pravda to řekl Oleksij Hromov, zástupce šéfa hlavního operačního oddělení generálního štábu ukrajinské armády. Generální štáb kromě toho ve svém pravidelném večerním hlášení uvedl, že ukrajinské síly pokračují v protiútoku v Charkovské oblasti, kde osvobodily další obec.

“Za další pravděpodobné jednání protivníka považujeme pokusy… o obsazení území střední Ukrajiny, ovládnutí Kyjeva, zinscenování opakovaných voleb do zákonodárných a výkonných orgánů a přivedení k moci proruských sil,” sdělil Hromov na dnešním brífinku představitelů ukrajinských obranných sil. Podle Hromova se Rusko pokusí také o převzetí kontroly nad územím Oděské a Mykolajivské oblasti a částečně také Záporožské oblasti a vytvoření pozemního mostu s moldavským separatistickým regionem Podněstří.

(Profimedia)

Rusko na konci března oznámilo, že výrazně omezí útoky v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země. Situace v obou oblastech se posléze značně uklidnila a tvrdé boje se naopak rozhořely na východě země. V polovině dubna ale šéf kyjevské městské vojenské správy Mykola Žyrnov uvedl, že pokus o dobytí Kyjeva je stále možným scénářem. Podobnou možnost nevyloučil ani starosta města Vitalij Kličko, podotkl portál Ukrajinska pravda.

Generální štáb ukrajinské armády kromě toho dnes ve své večerní zprávě o situaci na bojišti uvedl, že ukrajinské síly osvobodily ves Pytomnyk. Ve středu Kyjev informoval o několika dalších obcích ve stejné oblasti, nad nimiž ukrajinské síly převzaly opětovnou kontrolu. Invazní síly se dnes podle štábu snažily zpomalit tempo ukrajinské protiofenzivy v oblasti.

Jeden člověk dnes zemřel při ruském ostřelování obce Lozova v Charkovské oblasti, uvedl portál Ukrajinska pravda s odvoláním na oznámení tamního starosty. Ruské síly dnes provedly raketový úder v Poltavské oblasti jihovýchodně od Kyjeva, nejméně třikrát ostřelovaly také sousední Dněpropetrovskou oblast a provedly raketový útok v Oděské oblasti na jihu země, informoval dále portál s odkazem na místní představitele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články