Zatímco se v Kremlu a dalších zemích vládnoucí vrstva bojí spíše povstání lidí, Vladimir Putin teď odpovídal na otázku, jestli nástup umělé inteligence neznamená riziko, že by se postavila proti člověku.
„Je možné, že by stroje vzbouřily?“ byl Putin dotázán na konferenci o umělé inteligenci, kterou dne 4. prosince odvysílala televize Rossija 24.
Putin ohledně vzpoury strojů tazatele uklidňoval: „Panují obavy, že by mohly ovládat lidi, ale budou to lidé, kdo bude ovládat tyto stroje.“
Podle něj záleží na člověku, jak bude využívat nejnovější technologie. Putin je přesvědčen, že země čeká na „digitální transformaci“. „Musíme vybudovat systém vztahů tak, aby nám průlomové technologie pomohly dosáhnout našich národních cílů, transformovat Rusko a posílit jeho postavení ve světě,“ ujistil prezident.
Putin se domnívá, že v Rusku musí být zavedena umělá inteligence a analýza velkých dat. Zdůraznil, že je nutné vypracovat návrhy zákonů o experimentálních právních režimech pro ta odvětví hospodářství, která budou využívat umělou inteligenci. Ta podle něj „otevírá nové obzory“ pro řešení výzev, jimž lidstvo čelí.
Tak to není nic nového. Stroje doposud dělaly to, co je člověk naučil, a ohrožení nastalo tehdy, když se jim někdo dostal omylem do cesty. Umělá inteligence je trochu jiný problém, protože má vysokou míru autonomie. Tam by mohla tvůrci přerůst přes hlavu, protože může „přijít“ na něco, co původně nebylo v plánu. Už fiktivní superpočítač v půl století starém filmu 2001: Vesmírná odysea hodlal splnit úkol, který dostal, a zapomnělo se do něj vložit, že by splnění úkolu měli také přežít astronauti. Už to nějakou dobu není sci-fi, protože někteří piloti už zažili, co se může stát, když má palubní počítač jejich letadla jiný „názor“, než mají podle své zkušenosti oni.
Putin by mohl rozvést ještě jednu věc, ale asi by se mu do toho nechtělo. Roboty bude zřejmě brzo možné použít nejen pro pyrotechnickou práci, ale třeba také jako vojáky nebo policisty při rozhánění demonstrací. Takový stroj se nezakecá a nenechá přemoci dojetím, když mu bude nějaká demonstrantka ukazovat květinu. Tvůrce takového stroje nejspíš do programu nezabuduje pokyn, aby ženu s květinami nechal robot na pokoji.
Když už Putin mluvil umělé inteligenci a „analýze velkých dat“, víme, k čemu už se takové věci používají v Číně. Rozeznávání obličejů na demonstracích, vytváření „sociálního kreditu“, podle kterého režim přidělí dobrodiní, nebo uvalí sankce. Kromě pozemních zařízení se dají využít i drony, k dispozici mohou být velká data o DNA, možnosti kontrolovat a (skoro) všechno vědět budou nesmírné. Cena techniky bude klesat a lidé budou ve své schopnosti vzdorovat vždy v závěsu za těmi, kdo mají moc a peníze. Zrovna režimům, jako je ten v Moskvě a Pekingu, se nedá moc věřit, že by nové technologie použily jen pro blaho občanů.
Zatím se daří umělou inteligenci nasazovat na internetu jako boty, internetové roboty, kteří jsou schopni předstírat, že jsou živý člověk vstupující do debaty. Zareaguje na klíčová slova a může devastovat diskusi. Že přitom může někdy působit zatím poněkud přitrouble, ani moc nevadí. Oni tak působí i někteří skuteční účastníci. Na rozvrácení nějaké debaty a odebrání času živým lidem to stačí. Navíc takový robot nemusí pobírat odměnu a nehrozí, že by po práci vykládal, že se z Petěrburgu vydává za černocha z amerického Jihu, který vkládá všechnu svou naději do zvolení Donalda Trumpa.
Bylo by samozřejmě zábavné sledovat, že by Putinův či jiný režim něco opomenul a umělá inteligence by se postavila proti němu. Na to se ale nelze automaticky spolehnout.