Putin se při jednání s ministrem obrany dvanáct minut v kuse držel stolu. Spekuluje se o jeho zdravotním stavu

Ruský diktátor Vladimir Putin a jeho ministr obrany Sergej Šojgu na vojenské přehlídce v Sankt-Petěrburgu (2017) (Kremlin.ru / CC BY 4.0 (volné dílo))

Ruský diktátor Vladimir Putin a jeho ministr obrany Sergej Šojgu na vojenské přehlídce v Sankt-Petěrburgu (2017) | FOTO: Kremlin.ru / CC BY 4.0 (volné dílo)

Ruský prezident Vladimir Putin při jednání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem seděl celých 12 minut v nepřirozené pozici, rukou se držel stolu a ani jednou ho nepustil. Na sociálních sítích se kvůli tomu začalo spekuloval o jeho zdravotním stavu. Podle ruských novinářů z publikace Project Media od roku 2012 trpí bolestmi zad, protože spadl z koně. Údajně nosí korzet a potřebuje operaci.

Na videu, které se začalo šířit na sociálních sítích, je zaznamenáno jednání ministra obrany Sergeje Šojgua a prezidenta Vladimira Putina. Odehrálo se 21. dubna a jeho hlavním tématem byla situace na ukrajinském bojišti. Šojgu mimo jiné oznámil, že přístavní město Mariupol je pod kontrolou ozbrojených sil Ruska. Podle ukrajinského prezidenta to ale není pravda a ve městě se stále bojuje.

O zdraví ruského prezidenta se spekulovalo už na začátku dubna, kdy novináři z Project Media naznačili, že má údajně rakovinu štítné žlázy. Putina podle ruských novinářů na cestách doprovází velký tým lékařů, včetně chirurga specializujícího se na rakovinu štítné žlázy. Kreml pověsti o onkologickém onemocnění hlavy státu popřel. „Jsou to výmysly a lži,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

()

Ukrajinská agentura Unian z uvedené zprávy poukázala na pasáž, že si stárnoucí Putin, který má v říjnu oslavit 70. narozeniny, údajně oblíbil omlazující lázně založené na tradiční medicíně z pohoří Altaj. Pochyby o Putinově zdraví se vynořily opakovaně a nyní zesílily kvůli jeho rozkazu k invazi na Ukrajinu, která pokračuje už dva měsíce.

Minulý měsíc běloruský prezident Alexandr Lukašenko v rozhovoru s japonskou televizní stanicí TBS odmítl spekulace týkající Putinova zdraví. Ruský prezident je podle něj „v lepší kondici než kdy předtím“.

Zástupci západních států už několikrát uvedli, že se Putin přepočítal, když útok na Ukrajinu zahájil. Britský premiér Boris Johnson na adresu ruského prezidenta řekl, že jedná iracionálně. Nizozemský premiér Mark Rutte ho označil za „naprosto paranoidního“.

Veškerá tato tvrzení Lukašenko odmítl. „Západ a vy také byste tuto hloupost, tento nesmysl měli dostat z hlavy,“ řekl běloruský prezident zástupci japonského média. „Putin je absolutně fit, je v lepší kondici než kdy jindy… Je to psychicky i fyzicky naprosto zdravý člověk, je atlet,“ dodal Lukašenko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]