Putin se zbláznil, bude lepší, když zemře, říká v tajné nahrávce ruský oligarcha

Vladimir Putin (ČTK/AP/Uncredited)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK/AP/Uncredited

Průběh války na Ukrajině i zprávy o nemoci Vladimira Putina ovlivňují už i přemýšlení lidí, kteří ještě před časem stáli po boku ruského prezidenta. Podle nahrávky rozhovoru, o níž informuje server New Lines Magazine, se někteří oligarchové domnívají, že Putin trpí rakovinou krve. Další se dokonce nemohou dočkat jeho skonu.

Spekulace o zdravotním stavu ruské hlavy státu se rozšířily do všech vrstev společnosti. Kromě generálů, kteří se obávají, že ponesou místo Putina odpovědnost za válečné zločiny, hovoří o nemoci prezidenta i někteří ruští oligarchové.

(Týdeník FORUM)

Podle amerického serveru se jeden z nich v rozhovoru se zahraničním investorem svěřil s některými informacemi, které získal. Tou nejpodstatnější je oligarchovo tvrzení, že Putin trpí rakovinou krve. Západní podnikatel neprozradil jméno svého zdroje, aby ho ochránil, protože si rozhovor nahrál bez jeho svolení. Časopis však uvedl, že podle časopisu Forbes patří mezi 200 nejbohatších Rusů.

Oligarcha se také nechal slyšet, že se Putin s invazí na Ukrajinu zbláznil. „Naprosto zničil ruskou ekonomiku, ukrajinskou ekonomiku a mnoho dalších ekonomik,“ řekl muž s blízkými vazbami na Kreml. „Problém je v jeho hlavě. Jeden blázen dokáže obrátit svět vzhůru nohama,“ dodal.

Christo Grozev ze serveru Bellingcat zase tvrdí, že další oligarcha blízký ruskému prezidentovi říká, že pro svět bude lepší, když v příštích několika měsících Putin zemře.

„Nedávno jsme s kolegy poslouchali nahrávku jednoho oligarchy, který má k Putinovi mimořádně blízko,“ říká investigativní novinář. „Tento miliardář říkal jinému oligarchovi: ‚Bylo by lepší, kdyby zemřel, protože nás zničil, ničí Ukrajinu a Rusko,‘“ popsal Grozev.

(Milan Tesař)

Spekulace o zdraví prezidenta vyvolávají velké obavy hlavně mezi špičkami armády. Někteří vojenští a bezpečnostní činitelé se totiž obávají, že Putin umírá nebo je vážně nemocný. Armádní velitelé proto nechtějí riskovat, že by mohli být postaveni před soudní tribunál například za použití jaderných zbraní. Bez Putinovy ochrany se cítí ve větším nebezpečí, než by jim hrozilo v momentě, kdy by byl ruský prezident zdravý a za své vojáky by se dokázal postavit.

„Věřím, že tato skutečnost, tedy že si lidé v blízkosti ruského prezidenta myslí, že není zdravotně v pořádku, snižuje riziko, že uposlechnou jeho rozkazu zabíjet nepřátele, jako to dělali v minulosti,“ vysvětlil před časem  Christo Grozev. „Ze stejného důvodu je nepravděpodobné, že by někdo zmáčkl jaderné tlačítko,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com