Putin slaví narozeniny. Jak se letos předvede Kadyrov?

Vladimir Putin a Ramzan Kadyrov ()

Ruský prezident Vladimir Putin dnes slaví své 64. narozeniny. „V tento den nebude pořádat veřejná vystoupení a narozeniny oslaví v okruhu svých blízkých a přátel,“ oznámila agentura TASS s odvoláním na prezidentova mluvčího. Na počest oslavence z mostu v New Yorku asi hodinu visel obří plakát s Putinovým vyobrazením a nápisem „mírotvůrce“.

„Prezident nemá naplánovaná nějaká veřejná vystoupení,“ řekl Dmitrij Peskov. „Budou mezinárodní hovory, gratulace prezidentovi, ale při tom se tak či jinak budou posuzovat nějaké zásadní otázky; hlavy států to vždy dělají, nikdy se neomezí jen na sváteční záležitosti,“ dodal mluvčí.

Putin dříve narozeniny většinou trávil v práci. V posledních letech se o narozeninách věnuje aktivnímu odpočinku: předloni si vzal dovolenou a odletěl „daleko od civilizace“ do sibiřské tajgy, loni oslavil třiašedesátiny na ledu olympijského stadionu v Soči s hokejkou v ruce – a nastřílel sedm gólů, načež obdržel od šéfa hokejové federace, někdejšího legendárního brankáře Vladislava Treťjaka medaili Za věrnost a lásku k hokeji. Zápas pískal šéf Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel.

Nynější šestiletý mandát trojnásobného prezidenta Putina skončí v roce 2018. Podle ústavy se může ucházet o znovuzvolení, dosud však neprozradil, zda tak učiní. Každopádně stále v Rusku bezkonkurenčně vede žebříčky popularity.

„Dokázal světovému společenství, že je nesporným vůdcem země. Ve svém vlivu nemá obdobu – se všemi kladami i zápory,“ napsal internetový list Gazeta.ru. Připomněl, že státník má jak obdivovatele, kteří vyzdvihují Putinovy zásluhy, že se Rusko pozdvihlo z kolen, tak kritiky, kteří prezidentovi vytýkají, že se snaží vše kontrolovat a o všem rozhodovat.

Všechny gratulanty Putinovi zpravidla předčí vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov. Předloni v Grozném na počest oslavence uspořádal stotisícový pochod, loni nechal přes hrací plochu fotbalového stadionu roztáhnout obří plakát s vyobrazením Putina a nápisem „nejlepšímu prezidentovi k narozeninám“. O přestávce v utkání pak v přímém televizním přenosu poblahopřál oslavenci, kterého označil za „národního vůdce“ a kterému slíbil „splnit jakýkoliv rozkaz“.

Právě na Putinovy narozeniny byla v Moskvě před deseti lety zavražděna opoziční novinářka, kritička Kremlu a Kadyrova Anna Politkovská. Objednavatele vraždy se dosud nepodařilo odhalit a postavit před soud.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]