
Ruští vojáci, ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / Mil.ru / CC BY 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / Mil.ru / CC BY 4.0

Jako poslední velký nápor prezentuje prý ruským vojákům letošní letní ofenzivu na Ukrajině jejich velení. Rusko má zejména v Doněcké oblasti vystupňovat tlak s vidinou dobytí důležitých měst. Sekundární ofenziva má probíhat ve směru na oblastní metropoli Sumy, nedaleko ruských hranic na severovýchodě Ukrajiny. Síla ruského útoku má zlomit vůli Ukrajinců a přinést ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi za každou cenu úspěch, kterým by se mohl vykázat před domácím publikem.
O tom, že Ukrajinu čeká letos v létě ohromný ruský nápor, píše tamní agentura Unian s odvoláním na britský list The Economist. Smyslem operace, která se bude vyznačovat nekončícími lidskými vlnami a náporem bez ohledu na ztráty, má být zlomit odpor ukrajinských obránců. Má dojít k dobytí ukrajinských měst Kosťantynivka a Pokrovsk v Doněcké oblasti a také k vytvoření nárazníkové zóny na východní hranici Ukrajiny s Ruskem, píše deník s odvoláním na zjištění ukrajinských zpravodajských služeb.
Rusko mělo u Sumy nashromáždit až 50 tisíc vojáků, s jejichž pomocí pomalu postupuje k tomuto oblastnímu centru. Armáda agresora měla v ukrajinském pohraničí dosáhnout poměrně rychle územních zisků, což bylo částečně zapříčiněno slabým opevněním, nevhodným k obraně proti dronům. Pokud tam Rusové uspějí, následně pošlou část těchto vojáků do Doněcké a Záporožské oblasti, kde budou pokračovat v opotřebovávací válce.
Přestože Rusko nedocílilo během více než tří let své krvavé agrese na Ukrajině strategického úspěchu, postupuje jen pomalu a za cenu absurdně vysokých ztrát, jsou jeho vojáci údajně připraveni provést tento „poslední nápor“, jak jim ofenzivu prezentují jejich nadřízení. Má jít o poslední mocný tlak ke zlomení vůle Ukrajinců k obraně částečně okupovaných oblastí, které si Rusko nárokuje.
V epicentru hlavního útoku se patrně ocitne dvojice ukrajinských měst – Pokrovsk, v němž před válkou žilo asi 63 tisíc obyvatel, a především dříve bezmála 80tisícová Kosťantynivka, první ze čtyř měst klíčové městské aglomerace v Donbasu, tvořící páteř ukrajinského odporu. Ruské síly k ní míří z východu, z jihu i z jihozápadu.
Rusové kvůli všudypřítomným ukrajinským dronům útočí v malých skupinách a nehledí při tom na ztráty. Britové citují velitele elitní jednotky bezpilotních letounů Tajfun ukrajinské Národní gardy Mychajla Kmeťuka, podle kterého při podobných operacích umírá osm z deseti ruských vojáků. Rusku to nevadí, protože měsíčně naverbuje do armády o 10 až 15 tisíc více lidí než Ukrajina. Pro tu jsou lidské ztráty bolestnější než pro Rusko a to jak kvůli odlišné mentalitě, tak kvůli nemožnosti ztráty na bojišti takto rychle nahrazovat.
List zmiňuje také neblaze proslulou elitní ruskou dronovou jednotku Rubikon jejíž operátoři měli stát za vypuzením ukrajinských sil z ruské Kurské oblasti a nyní jsou nasazeni právě v Doněcké oblasti na Ukrajině. Jejich bezpilotní letouny jsou pokročilejší než jiné. Mají mít dolet až 40 kilometrů a operují pomocí optického vlákna, anebo na takových vlnových délkách, které Ukrajincům znemožňují rušení. Obránci se s tím dosud vyrovnávají jen obtížně, protože ruští dronaři ničí jejich logistiku.
Britský list přesto odhaduje, že Ukrajinci i letos dokážou udržovat frontu a znemožní Rusku strategický průlom. Ruský nápor ale může přinést dílčí územní zisky, které ruský prezident Vladimir Putin bude následně prezentovat jako úspěšný výsledek své krvavé ofenzivy. Na tomto základě by pak mohl snáze přesvědčit veřejnost, aby válka pokračovala také v následujících letech, obává se list.