Putin vyzývá k urychlenému začlenění Tálibánu do „rodiny civilizovaných národů“. Skutečnost je taková, že Tálibán ovládá téměř celý Afghánistán, takže se musíme řídit realitou, řekl ruský vůdce Na východním ekonomickém fóru.
„Rusko nemá zájem na rozpadu Afghánistánu. Pokud se tak stane, nebude s kým mluvit. Čím dříve se Tálibán připojí k rodině civilizovaných národů, tím snadněji bude možné klást některé otázky. A když už ne požadovat, tak připomínat dodržování civilizovaných pravidel,“ prohlásil Putin.
Hlava státu vyjádřila názor, že otázku legalizace ozbrojených sil v Afghánistánu je třeba vyřešit nyní. V této souvislosti Putin upozornil na slova amerických úřadů o nadcházející konfrontaci s Ruskem a Čínou. Vyzval Washington, aby se „nejprve vypořádal s těmi, s nimiž se vypořádává již 20 let“.
Zajímavé je, že Tálibán je v Rusku na seznamu teroristických organizací.
Tálibánu po převzetí moci hrozí vážné ekonomické problémy, protože předchozí svržená vláda měla k dispozici značnou ekonomickou podporu Západu.
Web RFE/RL píše, že se vůdci Tálibánu pokoušejí hledat nové partnery, kteří by pomohli najít cestu z potíží.
„Tálibán tvrdí, že Čína bude udržovat diplomatické vztahy s Afghánistánem a že noví vládci v Kábulu budou po stažení mezinárodních sil pod vedením USA spoléhat na hospodářskou podporu Pekingu. Mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid řekl 2. září italskému listu La Repubblica, že Čína je hlavním partnerem skupiny, která má zastavit hospodářský kolaps a obnovit zemi.
Od 15. srpna, kdy povstalci svrhli afghánskou vládu podporovanou Západem, se Tálibán zavázal k větší umírněnosti a slíbil, že bude chránit některá lidská práva a zdrží se odvetných akcí proti starým nepřátelům. Spojené státy a jejich spojenci uzavřeli své diplomatické mise a podmínili uznání vlády Tálibánu, stejně jako hospodářskou pomoc, která podporovala předchozí vládu, kroky této skupiny. Západní mocnosti Tálibán zejména vyzývají, aby umožnil lidem opouštět zemi, umožnil přístup humanitární pomoci, zcela se rozešel s mezinárodními teroristickými organizacemi a dodržoval lidská práva, zejména práva žen.“
Humanitární organizace varují, že bez pomoci hrozí katastrofa, protože velké sucho a válka donutily desetitisíce rodin opustit své domovy. Americká vláda také zmrazila rezervy afghánské centrální banky, což přispělo k bankovní a platební krizi.