Putin teď neví kudy kam, obává se prezident Biden. Američané řeší, co s tím

Americký prezident Joe Biden (The White House / se souhlasem)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: The White House / se souhlasem

Během dobročinného večera Demokratické strany, který se uskutečnil na předměstí Washingtonu, prohlásil americký prezident Joe Biden, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin nemá v současné době žádné řešení pro ukončení brutální války na Ukrajině. Ta navzdory ruským očekáváním rychlého vítězství trvá již bezmála čtvrt roku.

„Putin se mylně domníval, že invaze na Ukrajinu rozdělí NATO a Evropskou unii. Jsem přesvědčen, že Putin věřil, že dokáže NATO zlomit, že věřil, že se mu podaří rozbít Evropskou unii,“ prohlásil americký prezident. Putin se však podle jeho slov přepočítal, neboť Západ se místo rozdrobení naopak spojil v úsilí Ukrajině co nejvíce pomoci.

(Týdeník FORUM)

„Putin v současné době nemá žádné řešení pro situaci na Ukrajině, žádné východisko. Snažím se přijít na to, co s tím uděláme,“ vyjádřil svůj názor Joe Biden. Podle mínění šéfa Bílého domu jsou ruské cíle na Ukrajině nedosažitelné a Putin je „velmi vypočítavý člověk“, který navzdory očekáváním, co 9. května během přehlídky na Rudém náměstí prohlásí, nenabídl světu nic, jak válku ukončit a konflikt vyřešit.

Bidenova zmínka o jednotě Evropy přichází ve chvíli, kdy nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu ve Štrasburku varoval Ukrajinu, aby si nedělala naděje na rychlý vstup do Evropské unie. „Ukrajina je svým bojem a svou odvahou již nyní srdečným členem naší Evropy, naší rodiny, naší unie. I kdybychom jí zítra udělili status kandidáta, všichni dobře víme, že proces, který by jí umožnil připojit se, by trval několik let, pravděpodobně však několik desetiletí,“ prohlásil Macron.

Rusko podcenilo ukrajinský odpor

Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné zprávě o vývoji války na Ukrajině oznámilo, že Rusko při plánování invaze podcenilo intenzitu ukrajinského odporu. Informoval o tom deník The Guardian. „Ruský plán invaze byl s vysokou pravděpodobností založený na chybném předpokladu, že narazí jen na limitovaný odpor,“ uvedlo ministerstvo.

Chybný předpoklad byl podle Britů důvodem, proč ruské síly v úvodní fázi invaze kladly důraz na rychlý postup, aby dosáhly rychlého vítězství s minimálními náklady.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]