Putin tvrdí, že dvojníka nepoužívá, ale nabízeli mu ho

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že nepoužívá služeb žádného dvojníka. Prý mu ho během jeho prezidentování kdysi na počátku nabídli, on to ale odmítl.

V průběhu let se kolem Putina šířily různé konspirační teorie, které se týkaly například jeho několikadenních zmizení ze zraků veřejnosti. Lidé komentují i změny Putinova vzhledu. Na sociálních sítích se čas od času spekuluje i o tom, že používá dvojníka.

„Jste opravdový Putin?“ zeptal se prezidenta zpravodaj státní agentury TASS a ukázal mu seznam různých materiálů z online vyhledávačů. Jeden materiál se jmenoval: „Putinův dvojník. Důkaz.“

„Ano,“ odpověděl samozřejmě podle očekávání Putin.

„Odmítl jsem myšlenku na použití dvojníka. Bylo to v nejtěžší době naší války s terorismem,“ dodal. Podle něj k tomu došlo za druhé čečenské války. Nabízeli mu „náhradníka“, který by veřejně vystupoval při návštěvách vysoce rizikových míst. Putin například několikrát navštívil ruské jednotky bojující v Čečenské republice.

Spekulace o používání dvojníků různých známých státníků nejsou nic nového. V roce 2002 například německý forenzní patolog Dieter Buhmann tvrdil, že může dokázat, že irácký vůdce Saddám Husajn použil v posledních letech při svých veřejných vystoupeních přinejmenším tři muže, aby ho zastoupili. Buhmann pomocí nové technologie prozkoumal asi 450 obrázků lidí, kteří vystupovali jako Saddám, a našel tam významné odlišnosti.

„Anatomická specifičnost tváří je jiná,“ vysvětloval tehdy expert. „Jeden má například velmi velkou střední část obličeje. Vzdálenost od jednoho ucha k druhému se od Saddáma Husajna velmi liší. A v jiném případě je oblast pod ústy příliš malá a není dostatečně vysoká.“

Putin dosud zřejmě tímto způsobem vědecky zkoumán nebyl, takže se musíme spolehnout na to, co nám on sám (nebo jeho dvojník) o své pravosti říká.

(themoscowtimes.com, scotsman.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner