Putin uděluje Řád přátelství i rusofilovi obviněnému ze špionáže pro Rusko

repro: Nastojaščeje vremja

Nikolaj Malinov s Vladimirem Putinem | FOTO: repro: Nastojaščeje vremja

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v Kremlu Řád přátelství šéfovi bulharského hnutí Rusofilové Nikolaji Malinovovi. Cena byla udělena 4. listopadu na Den národní jednoty Ruska a samotný řád je udělován za „zvláštní zásluhy při prosazování míru, přátelství, spolupráce a vzájemného respektu mezi národy“.

V Bulharsku je Malinov obviněn ze špionáže pro Rusko. Obvinění proti němu bylo vzneseno v září. Bulharský generální prokurátor Sotir Cacarov poté uvedl, že podle vyšetřování Malinov spolupracoval se dvěma ruskými organizacemi a poskytl jim informace, které jsou státním tajemstvím. Jednalo se zejména o společnost Dvouhlavý orel, v jejímž čele stojí ruský podnikatel Konstantin Malofejev, a Ruský institut pro strategická studia (RISI), který má také blízko k Kremlu.

Paragraf o špionáži navrhuje pro pachatele trest vězení od 5 do 15 let. Malinov, bývalý člen bulharského parlamentu, byl propuštěn na kauci 50 tisíc leva a má zakázáno opustit zemi. Přesto podle bulharského vysílání stanice Svoboda soudce povolil, aby odjel z Bulharska na dobu od 1. do 5. listopadu, aby se zúčastnil akcí Ruského mírového fondu a Mezinárodní slovanské unie.

Jako člen parlamentu Malinov často pronášel proruská prohlášení. Uvítal zejména anexi Krymu a postavil se proti členství Bulharska v NATO. Po příjezdu do Ruska se Malinov zúčastnil talk show na televizním kanálu Rossija 24 a označil udělení Řádu přátelství za „reakci“ na nedávný špionážní skandál.

Minulý týden Bulharsko prohlásilo prvního tajemníka ruské ambasády za  personu non grata a rovněž odmítlo udělit vízum pro vojenského atašé, kterého navrhla Moskva. Bulharský premiér Bojko Borisov to vysvětlil tím, že se diplomat pokoušel naverbovat vysokého úředníka, který má  přístup k utajovaným informacím, a vojenský atašé Ruské federace je zase na sankčních seznamech.

„Když můj diplomat na vysoké úrovni verbuje naše úředníky, okamžitě reagujeme. Ukázali jsme nejen politickou vůli, ale také jsme poukázali na nepřípustnost zasahování do našich vnitřních záležitostí a verbování našich lidí,“ uvedl premiér.

(Zdroj: Nastojaščeje vremja.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner