Putin by mohl být nově vládce. Část ruských poslanců chce změnu ústavy

Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Liberálně-demokratická strana Ruska navrhuje, aby Vladimir Putin nebyl prezidentem Ruské federace. Slovo „prezident“ chce v ústavě nahradit termínem „vládce“, píše ruská zpravodajská agentura TASS. Kreml se k tomuto návrhu zatím podle jeho mluvčího Dmitrije Peskova nevyjádřil.

„Je to nový nápad. Žádné stanovisko v této věci neexistuje,“ odpověděl podle ruské zpravodajské agentury Peskov na otázku, co si o tomto nápadu vedení Kremlu myslí.

()

„Ačkoli ústavní změny nejsou na pořadu dne, stále trváme na tom, že je důležité, aby se hlavní funkce v zemi nazývala v Rusku prezident. Navrhujeme dvě možnosti: buď vládce, nebo hlava státu,“ uvedlo tiskové oddělení strany. LDSR se o nahrazení slova prezident pokoušela už při změně ústavy v roce 2020, ale její návrh neprošel.

Rusové tehdy v referendu odhlasovali, že prezident Putin může zůstat u moci až do roku 2036. Má tedy nárok ještě na dvě šestiletá období. Musí ale kandidovat a zvítězit ve volbách.

Přání přejmenovat funkci prezidenta Ruské federace ale v parlamentu všichni poslanci nesdílí. Ruský web Gazeta informuje, že proti je například první místopředseda výboru Státní dumy pro budování státu a legislativu Jurij Sinělščikov. Podle něj není slovo prezident nejvhodnější, ale důležité je prý řešit jiné politické otázky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]