Putin už jednu válku vyhrává. A pozor, není to na Ukrajině

Fico jako matrjoška. (Pavel Beneš)

Fico jako matrjoška. | FOTO: Pavel Beneš

Průměrný Čech, který detailně nezná dějiny polistopadového samostatného Slovenska, může být poněkud šokován, stejně jako průměrný Slovák při pohledu na téměř zaplněné Václavské náměstí plné davové hysterie, frustrace a nenávisti. Ano, je to tak. Kritické množství občanů na Slovensku si přeje podle aktuál­ního průzkumu ­Slovenské akademie věd a dalších institucí – vojenské vítězství Vladimira Putina nad zemí, kterou drtivá většinu Slováků před pár měsíci neznala a ani je vůbec nezajímala.

Dnes už o Ukrajině vědí téměř všechno: Ne díky studiu historie a odborné diskusi v médiích veřejné služby, ale kvůli sociálním sítím s pochybnými zdroji, a především opozičním lídrům populistického Smeru-SD, nacionalistické SNS a neonacistické Republiky, kteří zkratkovitě, lživě a na první signální překrucují fakta o dění na Ukrajině, relativizují agresora a napadeného. Stejně tak zpochyb­ňují listopad 1989 a srpnovou invazi v roce 1968, útočí na EU, NATO a západní svět, obhajují normalizaci a Gustáva Husáka, dehumanizují vládní politiky (speciálně ministry obrany a zahraničí) a policisty a prokuraturu, jež vyšetřují desítky prominentů vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho pro podezření z organizovaného zločinu, korupce a podvodů.

Jetsli se vám stále zdají výsledky takového průzkumu absurdní, neuklidní vás ani poznání, že minimálně stejná skupina občanů Slovenské republiky viní z Putinovy války Západ, NATO a USA, odmítá jakoukoli pomoc Ukrajině a nutně volá na Slovensku po vládě tvrdé ruky, jež se zbytečně neohlíží na demokracii.

Systém standardních stran s regionálními strukturami a prvkem vnitrostranické demokracie se zhroutil ve jménu protikorupční revoluce a skutečný a permanentní volební boj se dnes vede autonomně a autoritativně na sociálních sítích (youtube, facebook, Telegram): hlavně bez oponentury a nutnosti argumentovat.

Robert Fico a spol. mají k dispozici vyděšené a dez­orientované starší a méně vzdělané lidi, mladé, naštvané a všehoschopné extremisty z Republiky, menšinovou a osobnostně rozklíženou vládu v parlamentě, masivní zdražování, energetickou krizi a jako spoluviníky uvádějí humanitární pomoc pro utečence z Ukrajiny a materiál­ní a vojenskou pomoc…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články