Putin ve stopách Hitlera

Eric Drooker

Nad Putinem se vznáší pověst Hitlerova učenlivého žáka. Jenže nad západním společenstvím se zároveň vznáší přízrak politiky appeasementu. A platí to navzdory faktu, že se západní země shodují na stále tvrdších sankcích.

EU vyhlásila sankce proti všem ruským poslancům, kteří hlasovali pro uznání separatistických regionů, proti ruským bankám a dalším osobám a subjektům zapojeným do agrese. Velmi nadějné je zastavení schvalovacího procesu pro nový plynovod Nord Stream 2 ze strany německé spolkové vlády.

Tou hlavní překážkou účinné pomoci Ukrajině je však nízká ochota západních zemí podpořit Ukrajinu vojensky. Přitom historie ukazuje, že jediné, co dokázalo zastrašit Stalina, Chruščova a Brežněva, byla ochota NATO bojovat. Hitlerovu agresivitu pak bylo zřejmě možné zastavit ještě v roce 1938, ale nikoli už v roce 1939, kdy napadl Polsko.

Hitlerův učeň

Mezi prvními, kdo učinil srovnání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nacistickým diktátorem Adolfem Hitlerem, byl britský princ Charles. Bylo to v květnu 2014, když Putinovi zelení mužíčci zaútočili na východní Ukrajinu. Už předtím, po anexi Krymu, použila srovnání Putinova postupu s Hitlerovou agresí z roku 1938 vůči Rakousku a sudetoněmeckým oblastem Československa americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Zneužití jazyka menšiny k vojenské agresi ze strany silnějšího státu je zákeřnou lstí, neboť lze jednak najít na straně slabšího státu řadu kolaborantů, a navíc se může agresor odvolat i na reálné politické či národní preference části obyvatelstva. Výsledkem je rozdělení veřejného mínění v demokratických zemích, inklinace k ústupkům a ke snaze dohodnout se s agresorem. Tak se to dělo v roce 1938 a tak se to děje i nyní. Ve všech demokratických zemích navíc funguje početná skupina agresorových příznivců, což je daň za svobodu, dokud nedojde k otevřené válce.

V čem srovnání nesedí

Každé srovnání osob z různých historických epoch naráží na řadu oprávněných výhrad. Putin zneužívá nacionalismus stejně jako Hitler, ale nezastává otevřenou rasistickou ideo­logii. Hitler páchal ve jménu antisemitismu…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]